Menu główne
Aktualności
Trzcińsko-Zdrój
Miejscowości
Zabytki Trzcińska
Zabytki gminy
Noclegi
Gastronomia
Aktywny wypoczynek
Muzeum regionalne
Jeziora i lasy
Z historii Trzcińska
Zasłużeni dla gminy
Biblioteka regionalna
Rehabilitacja
Piszą o Trzcińsku ...
Bocianie miasto
Galeria
Ludzie z pasją
TV Trzcińsko
Wyślij e-kartkę
Księga gości
Ciekawe strony
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trzcińsko na YOUTUBE.PL
Filmy z Trzcińska na youtube.pl
 
 
WIRTUALNY SPACER
REKLAMA
Wiadomości Trzcinskie
REKLAMA
Bliżej Twoich Spraw - nr 1-9
Licznik odwiedzin
Dziś552
Wczoraj518
W ciągu tygodnia5104
W ciagu miesiąca9171
Wszystkich1551210
Redakcja strony

Twórca i administrator strony

MARCIN CZESYK

 

Autorzy tekstów

współpracownicy

TADEUSZ KOŁUCKI

tadkol@o2.pl

Piotr Szukalski 

 piotr55@hotmail.de

A czas mija....
Strony o gminie

Ochotnicza Straż Pożarna

Miejsko-Gminna

Biblioteka Publiczna

Trzcińskie Centrum Kultury

Urząd Miasta

   

Gimnazjum Góralice


Góralice

PARAFIA Trzcińsko-Zdrój

PRZEDSZKOLE

MKS ORZEŁ

www.mksorzel.com.pl


Trzcińsko-Zdrój 24.pl

 

 

DPS

SP Trzcińsko

Stowarzyszenie na rzecz dzieci

z domu dziecka

Pub Duet

Trzcińsko Info

Sady


Bocianie miasto
PORADNIK KAJAKOWY

Gmina z lotu ptaka

Trzcińsko-Zdrój zimą
Trzcińsko-Zdrój jesienią

Trzcińsko-Zdrój latem

Tu jesteśmy
KALENDARIUM

Z HISTORII MIASTA I GMINY

Marek Stanisławski

Piotr Szukalski - nasz stały współpracownik
  
MOJA KOLEKCJA
O TRZCIŃSKU-ZDROJU

PIOTR SZUKALSKI

piotr55@hotmail.de

REKLAMA


Trzcińsko-Zdrój zaprasza

  

  

ZAPRASZAMY

WAŻNA DATA
4 kwietnia 1853r. W Trzcińsku urodził się Paul Billerbeck późniejszy pastor, który napisał dzieło liczące 4135 stron Komentarz do Nowego Testamentu z Talmudu i Midrasza". Zmarł we Frankfurcie n/Odrą 23 grudnia 1932r.
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

HOT -SPOT Trzcińsko-Zdroj
Miasto partnerskie

Miasto bliźniacze Graft-De Rijp

  Stowarzyszenie Twinning

Polenecomite Graft-De Rijp
Jak dojechać?
  
Aktualności
Dzisiaj jest: Niedziela
15 Września 2019
Imieniny obchodzą
Albin, Budzigniew, Maria, Nikodem
Do końca roku zostało 108 dni.
Zodiak: Panna
Sprzątajmy po swoim psie
Logowanie
Basen / Kino w okolicy

 

basen o wym. 25 m

Sauna, jacuzzi

Myślibórz, ul.Piłsudskiego 18,

 tel.  095 747 32 19

1h-9zł/karnet(10h)-70 zł

 

ul. Szczecińska 17

74-100 Gryfino

Bilety:14 zl /12 zł

Tel. 91 416 24 47

www.gdk.com.pl

 

Lider Pojezierza
Współpraca
GEOCACHCING
Z historii miasta  remont bram w dawnym Bad Schönfließ PDF Drukuj Email
Wpisał: Tadkol   

Trzcińsko-Zdrój w latach 2012 – 2013, dzięki pracom renowacyjnym murów i odbudowie Baszty Zachodniej nabrało blasku i estetyki zewnętrznej. Miejskie zabytki można podziwiać też dzięki stworzonej ścieżce spacerowej wokół murów. Obecnie w 2014 roku zakończyły się prace renowacyjne przy bramach miejskich: Bramie Myśliborskiej i Chojeńskiej. Po ich renowacji miasto nabrało jeszcze większego splendoru dla mieszkańców Trzcińska. Jak wynika z relacji wielu turystów, są oni zachwyceni naszym miastem i zachowanymi zabytkami!

Jak zanotowano, już przed stu laty ówczesne władze miasta kładły nacisk na renowację miejskich zabytków. Również wcześniej były remonty bram, świadczyły o tym daty na wiatrowskazach, a w późniejszym okresie wymógł to postęp techniki. Szczególnie wtedy, kiedy miasto uzyskało status uzdrowiska! Ówczesne władze musiały dbać o wizerunek miasta ze względu na kuracjuszy i wzmagający się ruch turystyczny. Natomiast mieszkańcy ówczesnego Bad Schönfliess chcieli zachować i pozostawić je następnym pokoleniom. Zauważymy to w zapiskach niemieckiego kronikarza miasta Benno Riecha, jak również w relacji dawnego konserwatora zabytków Ericha Bluncka. Świadczą też o tym  zachowane stare zdjęcia i pocztówki.

Na podstawie zdjęć i dawnych zapisków chciałbym krótko przedstawić prace konserwatorskie jakie wykonano w 1905 roku, jak również w późniejszych latach. Poniżej ukazuję dawne oryginalne zdjęcia miejskich bram przed remontem, zdjęcia znajdują się w moim licznym zbiorze o Trzcińsku.      


Foto.1) Brama Chojeńska 1902 rok

Brama Chojeńska – jak można zobaczyć na starych zdjęciach i obecnie, od strony miasta są stałe schody wejściowe prowadzące do wnętrza prosto z ulicy. Dawniej jej pomieszczenia były używane jako mieszkanie i posiadało ogrzewanie piecowe, o czym świadczą zapiski i komin widoczny z prawej strony szczytu. Jak widać na zamieszczonym zdjęciu, brama nie miała blankowania i była w opłakanym stanie. Odbudowa i remonty bram napotykały na przeciwności wielu ówczesnych malkontentów, jak obecnie! Doszło nawet do tego, iż chciano zburzyć ośmiokątną kondygnację łącznie ze szczytem wieży i zastąpić ją dachem nasadzonym na nową warstwę belek, na czworokątnej głównej kondygnacji. Jednak przezwyciężyła ten zamysł rozwaga mieszkańców miasta i pomoc konserwatora zabytków.

Prace remontowe w tamtym okresie prowadzono przez dłuższy czas. Najpierw wysiedlono ludzi zamieszkujących bramę, a następnie rozebrano komin. Później zabezpieczono szczyt z dawnym wykutym wiatrowskazem i napisem „Schonfliess 1866”. Na górnym ośmiokątnym przedpiersiu odbudowano krenelaż. Wieniec blank zrekonstruowano również na dolnym krużganku. Natomiast w 1912 roku wykuto w murze przy bramie przejście dla pieszych.


Foto.2) Brama Myśliborska 1902 rok

Brama Myśliborska – nie posiada schodów do pierwszej kondygnacji, lecz docierało się tu z ganku wartowniczego z murów miejskich od bocznego przedsionka (obecnie zamurowany). W czasie prac konserwatorskich w 1905 roku, od strony miasta zamontowano żelazną drabinę, żeby mieć wejście na kondygnację, drabina istnieje do dziś! Na krużgankach zlikwidowano krzewy i drzewka wrastające w szczeliny cegieł. Odnowiono też szczyt z dawnym wiatrowskazem i datą „1860”, następnie uzupełniono braki cegieł w wieńcu blank na górnym przedpiersiu. Również odnowiono, względnie uzupełnione zostały braki na dolnym krużganku, lecz bez blank. Zakonserwowano też dwa skrzydła wrót bramy, które zachowały się do naszych czasów. Jedno ze skrzydeł wrót, zostało ściągnięte w drugiej połowie XX wieku, ze względu na zły stan techniczny. Jak widać na powyższym zdjęciu, Brama Myśliborska przy wjeździe do miasta miała tzw. szyję z kamiennych murów, tworząc przedbramie. Lewą ścianę muru w XIX wieku wykorzystano jako budowlę lica domu mieszkalnego, natomiast widoczny mur i szopę z prawej strony rozebrano w 1918 r.

W związku ze zwiększającym się ruchem, a co za tym idzie częstymi zatorami i konfliktami w wąskim przejeździe bramy, ówczesne władze miasta postanowiły stworzyć w następnych latach drugi przejazd. W myśl postępu technicznego na początku lat 30. XX wieku, od strony miasta wyburzono przylegający do muru dom skryby i zarazem stróża miejskiego. Natomiast przy wjeździe do miasta poszerzono drogę i przebito mur, tworząc przejazd i przejście dla pieszych w latach 1932/33.


Foto.3) Brama Myśliborska w latach 1932/33

W późniejszym czasie widoczny na powyższym zdjęciu nowy przejazd w murze uzyskał też dwuspadowy dach, zabezpieczający mur przed aurą i degradacją. 

Na koniec tego krótkiego opisu chciałbym zacytować znaczące słowa Benno Riecha, które są też aktualne dla nas obecnych mieszkańców Trzcińska-Zdroju „Niech te bramy i baszty spoglądają na nasze miasto i jego mieszkańców, a także niech służą przyszłym pokoleniom”. 

 

 

Tadeusz Kołucki, Gryfino, 2014 r.  


Odsłon: 3716 | Drukuj | Email

Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Themes and Templates by dezinedepot