Menu główne
Aktualności
Trzcińsko-Zdrój
Miejscowości
Zabytki Trzcińska
Zabytki gminy
Noclegi
Gastronomia
Aktywny wypoczynek
Muzeum regionalne
Jeziora i lasy
Z historii Trzcińska
Zasłużeni dla gminy
Biblioteka regionalna
Rehabilitacja
Piszą o Trzcińsku ...
Bocianie miasto
Galeria
Ludzie z pasją
TV Trzcińsko
Wyślij e-kartkę
Księga gości
Ciekawe strony
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trzcińsko na YOUTUBE.PL
Filmy z Trzcińska na youtube.pl
 
 
WIRTUALNY SPACER
REKLAMA
Wiadomości Trzcinskie
REKLAMA
Bliżej Twoich Spraw - nr 1-9
Licznik odwiedzin
Dziś294
Wczoraj496
W ciągu tygodnia2808
W ciagu miesiąca16446
Wszystkich1261885
Redakcja strony

Twórca i administrator strony

MARCIN CZESYK

 

Autorzy tekstów

współpracownicy

TADEUSZ KOŁUCKI

tadkol@o2.pl

Piotr Szukalski 

 piotr55@hotmail.de

A czas mija....
Strony o gminie

Ochotnicza Straż Pożarna

Miejsko-Gminna

Biblioteka Publiczna

Trzcińskie Centrum Kultury

Urząd Miasta

   

Gimnazjum Góralice


Góralice

PARAFIA Trzcińsko-Zdrój

PRZEDSZKOLE

MKS ORZEŁ

www.mksorzel.com.pl


Trzcińsko-Zdrój 24.pl

 

 

DPS

SP Trzcińsko

Stowarzyszenie na rzecz dzieci

z domu dziecka

Pub Duet

Trzcińsko Info

Sady


Bocianie miasto
PORADNIK KAJAKOWY

Gmina z lotu ptaka

Trzcińsko-Zdrój zimą
Trzcińsko-Zdrój jesienią

Trzcińsko-Zdrój latem

Tu jesteśmy
KALENDARIUM

Z HISTORII MIASTA I GMINY

Marek Stanisławski

Piotr Szukalski - nasz stały współpracownik
  
MOJA KOLEKCJA
O TRZCIŃSKU-ZDROJU

PIOTR SZUKALSKI

piotr55@hotmail.de

REKLAMA


Trzcińsko-Zdrój zaprasza

  

  

ZAPRASZAMY

WAŻNA DATA
4 kwietnia 1853r. W Trzcińsku urodził się Paul Billerbeck późniejszy pastor, który napisał dzieło liczące 4135 stron Komentarz do Nowego Testamentu z Talmudu i Midrasza". Zmarł we Frankfurcie n/Odrą 23 grudnia 1932r.
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

HOT -SPOT Trzcińsko-Zdroj
Miasto partnerskie

Miasto bliźniacze Graft-De Rijp

  Stowarzyszenie Twinning

Polenecomite Graft-De Rijp
Jak dojechać?
  
Aktualności
Dzisiaj jest: Sobota
26 Maja 2018
Dzień Matki
Imieniny obchodzą
Beda, Filip, Marianna, Paulina,
Więcemił, Wilhelmina

Do końca roku zostało 220 dni.
Zodiak: Bliźnięta
Sprzątajmy po swoim psie
Logowanie
Basen / Kino w okolicy

 

basen o wym. 25 m

Sauna, jacuzzi

Myślibórz, ul.Piłsudskiego 18,

 tel.  095 747 32 19

1h-9zł/karnet(10h)-70 zł

 

ul. Szczecińska 17

74-100 Gryfino

Bilety:14 zl /12 zł

Tel. 91 416 24 47

www.gdk.com.pl

 

Lider Pojezierza
Współpraca
GEOCACHCING
Dawne towarzystwa sportowe w Bad Schönfließ PDF Drukuj Email
Wpisał: czesmen   

Wiosna, najpiękniejsza pora roku! Przyroda budzi się do życia, a w miłośników sportów letnich wstępują nowe siły do rywalizacji. Inaugurację wiosenną w Trzcińsku-Zdroju i okolicy rozpoczęli już zawodnicy piłki nożnej. Również swoją inaugurację powiatową i nie tylko, zapoczątkowali miłośnicy dwóch kółek, w Przyjezierzu k/Morynia. Rowerzystom i motocyklistom przyświecała piękna, słoneczna pogoda. Rywalizacja rowerzystów na trasie maratonu była zacięta. Natomiast pokaz wszelkich motocykli i towarzyszący im piknik przyciągnął rzesze widzów.

 

 

 1). Członkowie „Zrzeszenia Cyklistów Schönfließ 1896” (z archiwum Piotra Szukalskiego)

Na kanwie tego powyższego wstępu, chciałbym pasjonatom historii miasta Trzcińsko-Zdrój, jak również pasjonatom sportu, przedstawić kilka historycznych towarzystw sportowych i ich założycieli. Otóż niemiecki autor kroniki ówczesnego miasta Bad Schönfließ, Benno Riech, wspomina towarzystwa sportowe, które w późniejszych latach przekształciły się w Sportowe Kluby. Oto jak powstały i kształtowały się one w dawnym Trzcińsku. 

2). H. Vorpahl i H. Schmidt ze Strzeszowa, członkowie „Zrzeszenia Cyklistów Schönfließ 1896” (z arch. Piotra Szukalskiego)

 Latem 1896 roku grupa mieszkańców miasta wybrała się na wycieczkę rowerową w okolice Rowu. Tam powstała inicjatywa założenia zrzeszenia rowerzystów. Kupiec, Roeseler senior, zaprosił tych rowerzystów na zebranie założycielskie do oberży Augusta Götze, późniejsza restauracja „Lindenhof”. Dnia 23 lipca 1896 roku zostało utworzone „Zrzeszenie Cyklistów –  Trzcińsko 1896”, początkowo było 16 rowerzystów. Przewodniczącym został kupiec Roeseler, sekretarzem i skarbnikiem – był sekretarz urzędu celnego Knigge, a instruktorem – Götze, handlarz bydłem. Od 1905 roku zrzeszenie należało do „Związku Niemieckich Rowerzystów”. W 1907 roku zrzeszenie sprawiło sobie proporzec, a krótko potem chorągiew. Były one zabierane na wszystkie zrzeszeniowe, okręgowe, regionalne i federacyjne uroczystości. Zrzeszenie prężnie działało i rozrastało się. Stowarzyszenie w ciągu lat, zdobyło wiele wyróżnień: w wyścigach szosowych, krosowych i na torze. Najpiękniejszą i wartościową nagrodą, był srebrny puchar, który został zdobyty w 1911 roku we Frankfurcie n/Menem, podczas festynu federacyjnego. Oprócz tego pucharu, zrzeszenie posiadało około 50 nagród, zdobytych podczas festynów regionalnych. Przewodniczącymi zrzeszenia, po kupcu Roeseler byli: kupiec Thewald, inżynier Kasten, nadmistrz drogowy Karl Becker, kupiec Br. Schneider i ponownie nadmistrz drogowy Karl Becker. Zrzeszenie liczyło 68 członków, m.in. przewodniczący honorowy – kupiec Thewald, trzech członków honorowych: mistrz malarski Berwig, kupiec Fritz Roeseler, mistrz dekarski Zuch i jeden gwardzista federacyjny – rencista Karl Billerbeck. W 1930 roku w skład zarządu wchodzili: I przewodniczący – nadmistrz drogowy Karl Becker, II przewodniczący – mistrz studniarstwa Gustav Miros, I instruktor – mistrz rymarski Johann Gollnick, II instruktor – kupiec Emil Merten, I sekretarz – rolnik Wilhelm Dehms, II sekretarz – Hermann Reinhard, skarbnik – mistrz kowalski Wilhelm Date, magazynier – mistrz rybacki Max Richter, chorąży chorągwi – rencista Karl Billerbeck.

            W ówczesnym Bad Schönfließ (Trzcińsku), w 30. latach XX wieku istniał też Klub Motocyklowy, jego przewodniczącym był Rehberg. O tym klubie, niestety nie posiadam więcej wiadomości.

 Męskie Stowarzyszenie Gimnastyczne w ówczesnym Bad Schönfließ (Trzcińsku-Zdroju) zostało założone 11 sierpnia 1862 roku, liczyło wtedy 25 aktywnych sportowców, później było 82 członków. Towarzystwo przyjęło nazwę „Vorwärts” – Naprzód. Zebranie założycielskie odbyło się w dawnym lokalu Guhdes (obecnie ul. 9 Maja, budynek nie istnieje), który znajdował się w domu kupca Eberhardt'a. W skład pierwszego zarządu weszli: Benecke, Thürmann, Joseph i Löffler. Składki członkowskie wynosiły 21 halerzy, dodatkowo płacono 5 halerzy na zakup sprzętu. Owe towarzystwo mocno wspierali: August Hartmann (nazwany ojcem gimnastyki), Lindner – ówczesny nadzorca telegrafu i Albert Franke – dawny dowódca Bractwa Kurkowego. Przez lata trwał ożywiony ruch gimnastyczny, aż do wybuchu I woj. światowej. Po wojnie osłabiony, ale reaktywowany ponownie. W późniejszych dziesięcioleciach, dom strzelecki był lokalem stowarzyszenia. Od 1930 roku w skład nowego zarządu wchodzili: przewodniczący – Helmbrecht, instruktor sekcji gimnastycznej – Bergemann, instruktor gry i sportu – Berthold Löschke, kierownik sprzętu – Bornräber, skarbnik – Bemzke, instruktor sekcji pływackiej – Hartmann. Boisko znajdowało się na terenie tzw. „Deutschen Garten”, przy kręgielni Towarzystwa „Schiebe besser”. Stowarzyszenie gimnastyczne cieszyło się dużym uznaniem wśród ówczesnych obywateli miasta.

3). Członkowie kręgielni 1911 rok – budynki przy obecnej Al. Wolności (foto. ze zbiorów autora)

 

Towarzystwo Wędrowców zostało założone w październiku 1916 roku w oberży „Reichsadler”, przez młodzież męską. Przewodniczącym został miejski sekretarz Gruse, a po nim Alfred Kehring. Towarzystwo, obok wędrówek, pielęgnowało muzykowanie na instrumentach szarpanych. Po niedługim czasie, owe towarzystwo przekształciło się w Klub Sportowy „Deutsche Eiche”, gdzie uprawiano lekkoatletykę i piłkę siatkową. W późniejszym okresie dołączono pływanie, piłkę nożną, ciężary i piłkę ręczną. Klub był prężny i pielęgnował zdrowego, sportowego ducha. Klubowe drużyny kilkakrotnie zdobywały mistrzostwo w regionie chojeńskim. Klub należał do Związku Brandenburskich Klubów Piłkarskich i Zrzeszenia Klubów Atletów. W klubowej sali strzelniczej (obecnie TCK), we wtorki i czwartki, regularnie odbywały się treningi sportowe. Zarząd klubu należał do kierownictwa Związku Brandenburskich Klubów Piłkarskich w regionie Chojny.         

 

Tadeusz Kołucki, Gryfino 2014r.

*Źródła:

Benno Riech „Stadtchronik Bad Schönfließ Neumark” Bad Schönfließ 1922 r.

650 Jahre Bad Schönfließ Nm. Sonderbeilage der Vereinigten Neumärkischen Prowinz-Zeitungen, 1931r.

Paul Lehmann „Erinnerungsschrift an die Stadt Bad Schönfliess/Nm aus Anlass Ihres 675 Jährigen bestehens“ 1956r. 


Odsłon: 2605 | Drukuj | Email

Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Themes and Templates by dezinedepot