Menu główne
Aktualności
Trzcińsko-Zdrój
Miejscowości
Zabytki Trzcińska
Zabytki gminy
Noclegi
Gastronomia
Aktywny wypoczynek
Muzeum regionalne
Jeziora i lasy
Z historii Trzcińska
Zasłużeni dla gminy
Biblioteka regionalna
Rehabilitacja
Piszą o Trzcińsku ...
Bocianie miasto
Galeria
Ludzie z pasją
TV Trzcińsko
Wyślij e-kartkę
Księga gości
Ciekawe strony
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trzcińsko na YOUTUBE.PL
Filmy z Trzcińska na youtube.pl
 
 
WIRTUALNY SPACER
REKLAMA
Wiadomości Trzcinskie
REKLAMA
Bliżej Twoich Spraw - nr 1-9
Licznik odwiedzin
Dziś617
Wczoraj991
W ciągu tygodnia5803
W ciagu miesiąca19201
Wszystkich1302926
Redakcja strony

Twórca i administrator strony

MARCIN CZESYK

 

Autorzy tekstów

współpracownicy

TADEUSZ KOŁUCKI

tadkol@o2.pl

Piotr Szukalski 

 piotr55@hotmail.de

A czas mija....
Strony o gminie

Ochotnicza Straż Pożarna

Miejsko-Gminna

Biblioteka Publiczna

Trzcińskie Centrum Kultury

Urząd Miasta

   

Gimnazjum Góralice


Góralice

PARAFIA Trzcińsko-Zdrój

PRZEDSZKOLE

MKS ORZEŁ

www.mksorzel.com.pl


Trzcińsko-Zdrój 24.pl

 

 

DPS

SP Trzcińsko

Stowarzyszenie na rzecz dzieci

z domu dziecka

Pub Duet

Trzcińsko Info

Sady


Bocianie miasto
PORADNIK KAJAKOWY

Gmina z lotu ptaka

Trzcińsko-Zdrój zimą
Trzcińsko-Zdrój jesienią

Trzcińsko-Zdrój latem

Tu jesteśmy
KALENDARIUM

Z HISTORII MIASTA I GMINY

Marek Stanisławski

Piotr Szukalski - nasz stały współpracownik
  
MOJA KOLEKCJA
O TRZCIŃSKU-ZDROJU

PIOTR SZUKALSKI

piotr55@hotmail.de

REKLAMA


Trzcińsko-Zdrój zaprasza

  

  

ZAPRASZAMY

WAŻNA DATA
4 kwietnia 1853r. W Trzcińsku urodził się Paul Billerbeck późniejszy pastor, który napisał dzieło liczące 4135 stron Komentarz do Nowego Testamentu z Talmudu i Midrasza". Zmarł we Frankfurcie n/Odrą 23 grudnia 1932r.
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

HOT -SPOT Trzcińsko-Zdroj
Miasto partnerskie

Miasto bliźniacze Graft-De Rijp

  Stowarzyszenie Twinning

Polenecomite Graft-De Rijp
Jak dojechać?
  
Aktualności
Dzisiaj jest: Sobota
21 Lipca 2018
Imieniny obchodzą
Andrzej, Benedykt, Daniel, Paulina,
Prakseda, Prokop, Stojsław, Wiktor,
Wiktoriusz

Do końca roku zostało 164 dni.
Zodiak: Rak
Sprzątajmy po swoim psie
Logowanie
Basen / Kino w okolicy

 

basen o wym. 25 m

Sauna, jacuzzi

Myślibórz, ul.Piłsudskiego 18,

 tel.  095 747 32 19

1h-9zł/karnet(10h)-70 zł

 

ul. Szczecińska 17

74-100 Gryfino

Bilety:14 zl /12 zł

Tel. 91 416 24 47

www.gdk.com.pl

 

Lider Pojezierza
Współpraca
GEOCACHCING
Nazwa miasta PDF Drukuj Email
Wpisał: czesmen   

 

Pierwsza źródłowa wzmianka o Trzcińsku występuje w dokumencie biskupa kamieńskiego w 1248 roku pod nazwą SCONENVLETE. Trzcińsko jako miasto (civitas SCHOWENFLIET) wzmiankowane było w roku 1281, w dokumencie nadania przywilejów przez margrabiów brandenburskich, odnośnie uprawnień targowych, sądownictwa i uposażenia ziemskiego. W następnych latach i wiekach nazwa miasta miała różną formę pisowni: SCOWENVLITH (1296 r.), SCAWENFLIET (1319 r.), SCHONEVLIET (1338 r.), SCHONFLIETE (1529 r.). Ostatecznie miasto przyjmuje nazwę SCHÖNFLIESS. W 1907 r. do nazwy Trzcińsko dołączono człon „Zdrój”. Stało się tak dzięki uznaniu działającego od 1898 r. kąpieliska borowinowego, przekształconego w uzdrowisko. Miasto weszło w skład miejscowości uzdrowiskowych i mogło oficjalnie używać nazwy Bad Schönfliess. Przybyli do tego miasta osadnicy w 1945 roku zastali „Bad Schönfliess Nm”, co w dosłownym tłumaczeniu można zrozumieć „Kąpielisko Piękna Rzeka w Nowej Marchii”. Po 1945 roku Komisja Ustalania Nazw Miejscowych działająca przy Urzędzie Rady Ministrów ustaliła na podstawie źródeł historycznych i fachowej wiedzy językoznawczej że w przypadku Trzcińska, żeby dojść do logicznego wytłumaczenia jego dzisiejszej nazwy, należy rozważyć ją razem z nazwami jeziora i rzeki. Miasto położone jest nad Jeziorem Miejskim. W XVIII i XIX wieku zwane było również „Rörike See” (jez. Rurzyca), bowiem wypływa stąd rzeka Rörike (Rurzyca). Nazwę rzeki dość powszechnie językoznawcy wyprowadzają od niemieckiego słowa „Rohr” (trzcina). Podobnie z dawną nazwą miejscowości. Nazwa w obydwu swych członach wskazuje na związek z Rurzycą, bowiem wyraz “schowe” w niemieckim dialekcie oznacza właśnie trzcinę. Później dopiero po licznych przepisach z „Trzcinnej Rzeki” (Schoweflies) powstała „Piękna Rzeka” (Schönfließ). Tak więc niemiecka nazwa Rurzycy (Rörike) musiała się wywodzić w XIII wieku z języka słowiańskiego! Przyznają to nawet badacze niemieccy, wyprowadzając ją od słowa „rohoz” – sitowie, a od „rohoz” do „Rohr” w sensie znaczeniowym, i w samym brzmieniu – niedaleko. Obecna nazwa Trzcińsko Zdrój odpowiada topografii terenu, gdyż w tamtym czasie trzcina bardzo obficie porastała brzegi Jez. Miejskiego i okoliczne bagna, na którym powstało pierwsze osiedle pomorskich Słowian.

 Na miejscu dzisiejszego miasta Trzcińsko-Zdrój, które w dawniejszych czasach wielokrotnie zmieniało nazwę a najczęściej nazywane było wówczas Schowenflet, znajdowała się według legendy ongiś mała wioska o nazwie “Ciernisty Krzew”.W pobliżu tej wioski żył sobie raz bardzo możny książę mający jedyną córkę, która kochała pond wszystko i spełniał jej każdą prośbę. Była więc dzieckiem szczęścia, a łaskawe dla niej wróżki stały się jej protektorkami zawsze gotowymi do spełnienia wszystkich jej życzeń.

Latem, pewnego upalnego dnia, zapragnęła ona wraz ze swoimi towarzyszkami zabawy wykąpać się w przejrzystych nurtach rzeczki, która z rześkim pluskiem przepływała tuż obok wioski Ciernisty Krzew. Skoro jednak zbliżyły się do niej, zobaczyły ku swemu przerażeniu, że przystępu do orzeźwiającego jej nurtu bronią nie do przejścia kolczaste krzewy. Nie pozostało im więc nic innego jak zrzec się upragnionej kąpieli. Tymczasem księżniczka nie zastanawiając się długo zdecydowanie zwróciła się z prośbą do swych dobrotliwych wróżek o wyczarowanie pachnących róż na miejsce ciernistego żywopłotu. Zaledwie wypowiedziała to życzenie, znalazła się raptem ze swoimi koleżankami wśród białych i czerwonych kwiatów szlachetnych róż.

Księżniczka zachwycona tak przecudnym wydarzeniem, o którym opowiedziała ojcu, poprosiła go by nadał wiosce zamiast szkaradnej nazwy “Ciernisty Krzew “ piękniej brzmiące miano -“Trzcińsko-Zdrój”. Ojciec chętnie przychylił się do prośby swego nade wszystko ukochanego dziecka i w ten sposób miejscowość otrzymała nazwę, którą do dziś zachowuje.

 
Themes and Templates by dezinedepot