Aktualności arrow Z historii Trzcińska arrow Księża naszej Parafii
Menu główne
Aktualności
Trzcińsko-Zdrój
Miejscowości
Zabytki Trzcińska
Zabytki gminy
Noclegi
Gastronomia
Aktywny wypoczynek
Muzeum regionalne
Jeziora i lasy
Z historii Trzcińska
Zasłużeni dla gminy
Biblioteka regionalna
Rehabilitacja
Piszą o Trzcińsku ...
Bocianie miasto
Galeria
Ludzie z pasją
TV Trzcińsko
Wyślij e-kartkę
Księga gości
Ciekawe strony
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trzcińsko na YOUTUBE.PL
Filmy z Trzcińska na youtube.pl
 
 
WIRTUALNY SPACER
REKLAMA
Wiadomości Trzcinskie
REKLAMA
Bliżej Twoich Spraw - nr 1-9
Licznik odwiedzin
Dziś24
Wczoraj645
W ciągu tygodnia4322
W ciagu miesiąca12475
Wszystkich1142722
Redakcja strony

Twórca i administrator strony

MARCIN CZESYK

 

Autorzy tekstów

współpracownicy

TADEUSZ KOŁUCKI

tadkol@o2.pl

Piotr Szukalski 

 piotr55@hotmail.de

A czas mija....
Strony o gminie

Ochotnicza Straż Pożarna

Miejsko-Gminna

Biblioteka Publiczna

Trzcińskie Centrum Kultury

Urząd Miasta

   

Gimnazjum Góralice


Góralice

PARAFIA Trzcińsko-Zdrój

PRZEDSZKOLE

MKS ORZEŁ

www.mksorzel.com.pl


Trzcińsko-Zdrój 24.pl

 

 

DPS

SP Trzcińsko

Stowarzyszenie na rzecz dzieci

z domu dziecka

Pub Duet

Trzcińsko Info

Sady


Bocianie miasto
PORADNIK KAJAKOWY

Gmina z lotu ptaka

Trzcińsko-Zdrój zimą
Trzcińsko-Zdrój jesienią

Trzcińsko-Zdrój latem

Tu jesteśmy
KALENDARIUM

Z HISTORII MIASTA I GMINY

Marek Stanisławski

Piotr Szukalski - nasz stały współpracownik
  
MOJA KOLEKCJA
O TRZCIŃSKU-ZDROJU

PIOTR SZUKALSKI

piotr55@hotmail.de

REKLAMA


Trzcińsko-Zdrój zaprasza

  

  

ZAPRASZAMY

WAŻNA DATA
4 kwietnia 1853r. W Trzcińsku urodził się Paul Billerbeck późniejszy pastor, który napisał dzieło liczące 4135 stron Komentarz do Nowego Testamentu z Talmudu i Midrasza". Zmarł we Frankfurcie n/Odrą 23 grudnia 1932r.
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

HOT -SPOT Trzcińsko-Zdroj
Miasto partnerskie

Miasto bliźniacze Graft-De Rijp

  Stowarzyszenie Twinning

Polenecomite Graft-De Rijp
Jak dojechać?
  
Aktualności
Dzisiaj jest: Sobota
16 Grudnia 2017
Imieniny obchodzą
Adelajda, Ado, Albina, Alina, Ananiasz,
Bean, Zdzisława

Do końca roku zostało 16 dni.
Zodiak: Strzelec
Sprzątajmy po swoim psie
Logowanie
Basen / Kino w okolicy

 

basen o wym. 25 m

Sauna, jacuzzi

Myślibórz, ul.Piłsudskiego 18,

 tel.  095 747 32 19

1h-9zł/karnet(10h)-70 zł

 

ul. Szczecińska 17

74-100 Gryfino

Bilety:14 zl /12 zł

Tel. 91 416 24 47

www.gdk.com.pl

 

Lider Pojezierza
Współpraca
GEOCACHCING
Księża naszej Parafii PDF Drukuj Email
Wpisał: czesmen   

 


 Pierwszy proboszcz Trzcińskiej Parafii - Sorys.

Trzcińsko to miejscowość o bogatej historii, posiadające prawa miejskie od przeszło 700 lat. Początkowo jej mieszkańcy byli katolikami. To właśnie katolicy wznieśli miejscowy kościół, a także świątynie okoliczne. Po wprowadzeniu w 1534 roku protestantyzmu, wszyscy musieli przyjąć wiarę protestancką.   Polacy – wyznawcy katolicyzmu – zamieszkiwali Trzcińsko już od wiosny 1945 roku, parafia zaczęła funkcjonować dopiero rok później, 11 marca (oficjalnie została erygowana 11 maja 1951 roku), a kościół parafialny poświęcony został 17 kwietnia 1946 roku.

 


 ks. Mieczysław Żołędziejewski i ks. Jan Żyła

Z materiałów zgromadzonych w prywatnych archiwach byłych i obecnych mieszkańców Trzcińska - Zdroju wynika iż jako pierwsi posługę liturgiczną parafii której patronką jest Matka Boska Nieustającej Pomocy w Bad Schonefliess ( Trzcińsko-Zdrój) pełnili księża Katoliccy - Alfons Papesch  i Franz Müller którzy pochodzili z Chojny. Msze święte odbywały sie w dzisiejszym ogródku Jordanowskim a później w Domu Ludowym, w pomieszczeniach gdzie obecnie znajduje się Biblioteka. Tuż po nich kolejno zarządzali miejscową parafią:

 

1891-1900 Joh.Ed. Oskar Tillich

1901-1912  Friedr.Wilh.Wuttke

1913-1926 Paul König,

1927 do śmierci Karl Lommatzsch.

Wśród mianowanych na Diakonów i  Pastorów odnajdujemy następujące nazwiska:

1887-1904 Mosenthin,

1905-1907 Felix Adler,

1908-1912 Paul Engel,

1912-1914 Martin Fischer

1915-1918 Zierfuß,

1918 -1921 Zilz,

1922-1926 Gotfried Wellmer,

1928-Schlauck.

Posługę pełnili także księża Müller, Laskowski, Papenfuß, Küster, Brüning, Kannengießer.

Pierwszym po wojnie proboszczem w Trzcińsku był ks. Tadeusz Sorys. Objął on duszpasterstwo w miasteczku 11 marca 1946 roku, on również dokonał poświęcenia kościoła parafialnego. Z dniem 31 stycznia 1955 roku z parafii odszedł ks. proboszcz Tadeusz Sorys . Do czasu przybycia nowego proboszcza nad parafią czuwał ks. Edward Chańczewski. 16 kwietnia tego roku proboszczem został ks. Stanisław Piekarz , który rok później, 28 października, zginął śmiercią tragiczną. To wydarzenie pogrążyło w smutku całą parafię. 1 listopada 1956 roku obowiązki proboszcza przejął ks. Teodor Jankowiak. W Trzcińsku bardzo szybko nastąpiła kolejna zmiana na stanowisku proboszcza. Oto dnia 7 lipca 1957 roku nowym proboszczem został Józef Pohoda – Rogowski. W 1959 roku (15 października) nowym proboszczem został ks. Piotr Olender, który otaczał swą opieką duszpasterską parafian trzcińskich przez 8 lat.

 


 22 lipca 1967 roku proboszczem parafii w Trzcińsku Zdroju, tym razem na długie lata, został ks. Mieczysław Żołędziejewski. 31 maja 1978 roku ks. proboszcz Mieczysław Żołędziejewski obchodził 25–lecie święceń kapłańskich. Tego dnia odbyła się koncelebrowana Msza św., słowo Boże wygłosił ks. proboszcz Franciszek Morzewski z Barlinka. W lutym 1980 roku pasterz diecezji, bp Kazimierz Majdański, mianował ks. proboszcza kanonikiem Kapituły Kolegiackiej w Kamieniu Pomorskim. Ks. Mieczysław Żołędziejewski 26 października wziął udział w beatyfikacji ks. Alojzego Orione przed bazyliką św. Piotra w Watykanie oraz uczestniczył w audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II .

28 października 1981 roku przypadła 25 rocznica tragicznej śmierci ks. proboszcza Stanisława Piekarza. W Mszy żałobnej brali udział księża, którzy pracowali w Trzcińsku Zdroju: ks. Pohoda – Rogowski, ks. proboszcz Edward Chańczewski, ks. proboszcz Zygmunt Kostecki .

12 lipca 1992 roku, po 25 latach pracy duszpasterskiej w trzcińskiej parafii, pożegnał się i odszedł na emeryturę ks. kanonik Mieczysław Żołędziejewski. Parafia została przekazana ks. Bolesławowi Dąbrowskiemu. 25 marca 1993 roku abp Marian Przykucki mianował ks. proboszcza Bolesława Dąbrowskiego kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu. 18 czerwca 1997 roku ks. proboszcz obchodził 30 rocznicę swoich święceń kapłańskich .

 


 Wikariusze parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Trzcińsku Zdroju po 1946 roku :

 

 IMIĘ I NAZWISKO        DATA PRZYBYCIA             DATA ODEJŚCIA

 

ks. Józef Adamczyk                 1946 r.                   1947 r.

ks. Andrzej Lechowicz            1947 r.                   1947 r.

ks. Franciszek Wypler             1947 r.                   1950 r.

ks. Maksymilian Żymołka         1950 r.                   1951 r.

ks. Feliks Żótrowski                 1951 r.                   1952 r.

ks. Bolesław Małecki                1952 r.                   1952 r.

ks. Michał Fuglewicz                1952 r.                   1952 r.

ks. Wiktor Płończyński             1952 r.                   1953 r.

ks. Jan Abramski                     1953 r.                    1954 r.

ks. Edward Chańczewski         1955 r.                    1955 r.

ks. Tadeusz Golianek               1955 r.                    1957 r.

ks. Józef Szałapski                   1957 r.                    1957 r.

ks. Kazimierz Anuszkiewicz      1957 r.                    1959 r.

ks. Mieczysław Ruta                 7. 01. 1959 r.       1. 07. 1960 r.

ks. Leon Łazarczyk                   1. 07. 1960 r.         20. 04. 1964 r.

ks. Franciszek Piróg                 01. 07. 1961 r.      1. 07. 1963 r.

ks. Eugeniusz Kurzawa            1. 07. 1963 r.       1. 07. 1964 r.

ks. Zygmunt Kostecki                20. 04. 1964 r.      29. 04. 1965 r.

ks. Anatol Strzałkowski            1. 07. 1964 r.       15. 08. 1967 r.

ks. Tadeusz Rzeźnicki               29. 04. 1965 r.      30. 06. 1965 r.

ks. Wincenty Jankowski           30. 06. 1965 r.       1. 07. 1969 r.

ks. Norbert Nowak                    1. 07. 1969 r.        6. 09. 1970 r.

ks. Jan Żyła                               6. 09. 1970 r.       16. 03. 1974 r.

ks. Jan Żelazny                          16. 03. 1974 r.     2. 09. 1974 r.

Ks. Bolesław Pieróg                   2. 09. 1974 r.       1. 07. 1975 r.

ks. Stanisław Sołtys                   1. 07. 1975 r.       13. 06. 1977 r.

ks. Augustyn Kozioł                  13. 06. 1977 r.      17. 06. 1979 r.

ks. Władysław Mazanowski      17. 06. 1979 r.       25. 06. 1982 r.

ks. Piotr Ilnicki                           25. 06. 1982 r.      30. 06. 1984 r.

ks. Marian Lustak                      30. 06 1984 r.       30. 06. 1985 r.

ks. Henryk Stanulewicz             30. 06. 1985 r.         1. 09. 1986 r.

ks. Zbigniew Tyszkiewicz           1. 09. 1986 r.        15. 07. 1988 r.

ks. Władysław Kanturski           15. 07. 1988 r.       15. 07. 1990 r.

ks. Andrzej Dowal                     15. 07. 1990 r.       1. 07. 1991 r.

ks. Bogdan Baran                     1. 07. 1991 r.         1. 07. 1992 r.

ks. Wilhelm Hajduk                   1. 07. 1992 r.         1. 09. 1993 r.

ks. Leszek Lubiniecki                1. 09. 1993 r.         1. 07. 1995 r.

ks. Marek Romańczuk               1. 09. 1995 r.        29. 06. 1997 r.

ks. Mariusz Bator                    29. 06. 1997 r.        15. 01. 1999 r.

ks. Robert Gnych                     15. 01. 1999 r.        1. 07. 2000 r.

ks. Ireneusz Guczkowski         1. 07. 2000 r.           2002  r.

ks. Robert Wróbel                     2002                       2003 r

ks. Mariusz Śpiewak                  2003                       2005 r.

ks. Kazimierz Terlikowski           2001                       2005 r.

ks. Modest Markiewicz               2005                       2006 r.

ks. Janusz Skałecki                    2005                       2007 r.

Ks. Janusz Ardowski                  2006

 

Proboszczowie w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Trzcińsku Zdroju po 1946 roku :

 

Ks. Tadeusz Sorys                        24 marca 1946 r.        31 stycznia 1955 r.

Ks. Stanisław Piekarz                    16 kwietnia 1955 r.   28 października 1956 r.

Ks. Teodor Jankowiak                    1 listopada 1956 r.    7 lipca 1957 r.

Ks. Józef Pohoda- Rogowski          7 lipca 1957 r.           15 października 1959 r.

Ks. Piotr Olender                          15 października 1959 r.    22 lipca 1967 r.

Ks.Mieczysław Żołędziejewski      22 lipca 1967 r.               12 lipca 1992 r.

Ks. Kan. Bolesław Dąbrowski        12.07.1992 r,              31.01.2007

Ks. Janusz Skałecki                     16.02.2007 r.              25.08.2007

Ks. Ignacy Stawarz                      25.08.2007 r.

 

Artykuł  przygotowali na podstawie pracy licencjackiej  Krzysztofa Bindasa pt.”HISTORIA PARAFII PW.  MATKI BOSKIEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W TRZCIŃSKU ZDROJU W LATACH 1946 – 2000” oraz zapisków z prywatnych archiwów  Piotr Szukalski i Marcin Czesyk

 

 
Themes and Templates by dezinedepot