Menu główne
Aktualności
Trzcińsko-Zdrój
Miejscowości
Zabytki Trzcińska
Zabytki gminy
Noclegi
Gastronomia
Aktywny wypoczynek
Muzeum regionalne
Jeziora i lasy
Z historii Trzcińska
Zasłużeni dla gminy
Biblioteka regionalna
Rehabilitacja
Piszą o Trzcińsku ...
Bocianie miasto
Galeria
Ludzie z pasją
TV Trzcińsko
Wyślij e-kartkę
Księga gości
Ciekawe strony
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trzcińsko na YOUTUBE.PL
Filmy z Trzcińska na youtube.pl
 
 
WIRTUALNY SPACER
REKLAMA
Wiadomości Trzcinskie
REKLAMA
Bliżej Twoich Spraw - nr 1-9
Licznik odwiedzin
Dziś6
Wczoraj415
W ciągu tygodnia6
W ciagu miesiąca7841
Wszystkich1536621
Redakcja strony

Twórca i administrator strony

MARCIN CZESYK

 

Autorzy tekstów

współpracownicy

TADEUSZ KOŁUCKI

tadkol@o2.pl

Piotr Szukalski 

 piotr55@hotmail.de

A czas mija....
Strony o gminie

Ochotnicza Straż Pożarna

Miejsko-Gminna

Biblioteka Publiczna

Trzcińskie Centrum Kultury

Urząd Miasta

   

Gimnazjum Góralice


Góralice

PARAFIA Trzcińsko-Zdrój

PRZEDSZKOLE

MKS ORZEŁ

www.mksorzel.com.pl


Trzcińsko-Zdrój 24.pl

 

 

DPS

SP Trzcińsko

Stowarzyszenie na rzecz dzieci

z domu dziecka

Pub Duet

Trzcińsko Info

Sady


Bocianie miasto
PORADNIK KAJAKOWY

Gmina z lotu ptaka

Trzcińsko-Zdrój zimą
Trzcińsko-Zdrój jesienią

Trzcińsko-Zdrój latem

Tu jesteśmy
KALENDARIUM

Z HISTORII MIASTA I GMINY

Marek Stanisławski

Piotr Szukalski - nasz stały współpracownik
  
MOJA KOLEKCJA
O TRZCIŃSKU-ZDROJU

PIOTR SZUKALSKI

piotr55@hotmail.de

REKLAMA


Trzcińsko-Zdrój zaprasza

  

  

ZAPRASZAMY

WAŻNA DATA
4 kwietnia 1853r. W Trzcińsku urodził się Paul Billerbeck późniejszy pastor, który napisał dzieło liczące 4135 stron Komentarz do Nowego Testamentu z Talmudu i Midrasza". Zmarł we Frankfurcie n/Odrą 23 grudnia 1932r.
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

HOT -SPOT Trzcińsko-Zdroj
Miasto partnerskie

Miasto bliźniacze Graft-De Rijp

  Stowarzyszenie Twinning

Polenecomite Graft-De Rijp
Jak dojechać?
  
Aktualności
Dzisiaj jest: Poniedziałek
19 Sierpnia 2019
Imieniny obchodzą
Bolesław, Emilia, Jan, Julian, Juliusz,
Ludwik, Piotr, Sebald

Do końca roku zostało 135 dni.
Zodiak: Lew
Sprzątajmy po swoim psie
Logowanie
Basen / Kino w okolicy

 

basen o wym. 25 m

Sauna, jacuzzi

Myślibórz, ul.Piłsudskiego 18,

 tel.  095 747 32 19

1h-9zł/karnet(10h)-70 zł

 

ul. Szczecińska 17

74-100 Gryfino

Bilety:14 zl /12 zł

Tel. 91 416 24 47

www.gdk.com.pl

 

Lider Pojezierza
Współpraca
GEOCACHCING
Muzyka poważna w Trzcińsku! PDF Drukuj Email
Wpisał: czesmen   

 

Prawdziwą ucztę dla ucha oraz duszy mieli ci mieszkańcy naszej gminy, którzy w sobotni wieczór wybrali się do kościoła parafialnego w Trzcińsku-Zdroju by posłuchać koncertu muzyki dawnej wykonaniu  Chóru Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.  25 osobowy szczeciński chór męski pod dyrekcją Grzegorza Handke podczas godzinnego występu zaśpiewał kilka przepięknych utworów średniowiecza. Pieśni na kilka głosów wykonywali po łacinie, włosku, niemiecku i rosyjsku.

In Nomine Jesu – Jacob Handl, Adoramus te Christe –Giovanni Pierluigi da Palestrina, Sepulto Domino – Grzegorz Gerwazy Gorczycki,  Sanctus – Piotr Jańczak,  Pater Noster – Piotr Jańczak , Błażeni Jaże Izbrał – G. Lwowski, Cheruwimskaja Pieśń – M. Ippolitow – Iwanow, aranż. P. Czesnokow, Sovet prevechnii – Paweł Czesnokow, Stepenna (Na niebo oci puszczaju) – A. Tretiakow ,Ave Maria – Franz Biebl, Trösterin Music – Anton Bruckner .

Na zakończenie występu chór odśpiewał pieśń rycerską w języku polskim, za co otrzymał owację na stojąco.

 

Chór męski "Słowiki 60" powstał w listopadzie 2007 roku. Członkami zespołu są byli chórzyści Szczecińskiego Chóru Chłopięcego "Słowiki" z lat 1960 - 1975, kiedy to zespół prowadził Jan Szyrocki. Byli chórzyści prof. Jana Szyrockiego postanowili przygotować kilka piosenek, aby uczcić pamięć swego Mistrza w przypadającym w 2010 roku jubileuszu 50-lecia powstania szczecińskich "Słowików". Dawne zamiłowanie do wspólnego śpiewu zostało ponownie rozbudzone i panowie rozpoczęli działalność "na poważnie". W październiku 2008 r. zarejestrowali "Stowarzyszenie Słowiki 60 Jana Szyrockiego". 23.11.2008 r. odbył się pierwszy koncert chóru męskiego. Jeszcze w grudniu 2008 chór "Słowiki 60" okazał się najlepszym zespołem Zachodniopomorskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Goleniowie. Rok 2009 to rok sukcesów zespołu: I miejsce na XV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, Złoty Dyplom na VIII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, dwa Srebrne Dyplomy na 44. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, a także I miejsce i "Złota Lira" na V Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Varsovia Cantat". I jeszcze przed końcem 2009 nagranie płyty z polskimi kolędami. Rok 2010 zespół rozpoczął od I miejsca na XIX Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej "Kolędy i pastorałki", a w maju wystąpił w finałowej 10-ce Ogólnopolskiego Turnieju Chóralnego "Legnica Cantat", zajmując V miejsce.

 

 

Koncert w Trzcińsku-Zdroju odbył się w ramach „ Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku – „Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego 2012”. Ideą festiwalu jest połączenie programowego cyklu koncertowego z prezentacją wielowymiarowej trasy turystycznej. Wraz z zespołem do Trzcińska przyjechał cały autokar turystów, którzy pod przewodnictwem przewodnika Róży Ryczańczyk zwiedzili nasze miasto. Goście naszego miasteczka byli pod dużym wrażenie średniowiecznego klimatu, jaki dzięki budowlą obronnym można poczuć w Trzcińsku.

 

 

O tym jak ważne jest organizowanie tego typu koncertów może świadczyć zadowolenie widzów, którzy każdą pieśń nagradzali gromkimi brawami . Wreszcie po długim okresie czasu i do Trzcińska dotarła kultura wysokich lotów.  Szkoda, że tak rzadko TCK funduje nam obcowanie ze sztuką na wysokim poziomie. Kilka lat temu takim ważnym wydarzeniem był festiwal muzyki dawnej, który rozbrzmiewał w naszych kościołach. Niestety nowy dyrektor TCK doprowadził do jego likwidacji nie proponując nic w zamian. Do tej pory nie mogę zrozumieć tej decyzji gdyż to idealnie wpisywało się do średniowiecznego klimatu miasteczka i mogło być jego imprezą sztandarową. Czymś, czym miasto mogłoby się reklamować. Można było to połączyć ze spotkaniami rycerskimi by jeszcze bardziej wydobyć ten niesamowity średniowieczny klimat miasteczka. No cóż może kiedyś doczekamy się rozsądnych ludzi z wyobraźnią odpowiedzialnych za kulturę w naszym mieście.

 

 

Drugą ważna sprawą, obok której nie można przejść obojętnie jest organizowanie w tym samym czasu 3 imprez konkurencyjnych. Jaki jest sens i logika by w tym samym czasie kiedy trwa koncert w kościele, odbywają się gminne dożynki w Strzeszowie, dożynki w Klasztornej a jeszcze cały autokar naszych mieszkańców pojechał na wojewódzkie dożynki do Baszkowic. Dlaczego nie można tak zaplanować tych imprez by nie przeszkadzały sobie a mieszkańcy mieli okazję wybrać się na każdą z nich. Tym bardziej to irytuje, że muzyka poważna tak rzadko trafia do Trzcińska i tak nie wielu z nas ma możliwość jej posłuchania na żywo.


Odsłon: 3587 | Drukuj | Email

Komentarze (1)
RSS komentarzy
1. 09-09-2012 17:12
 
Imprezy kulturalne na terenie gminy.
Zgadzam sie z autorem-imprezy powinny byc planowane.Dozynki bardzo wazne sa na terenie gminy / uszanowanie ciezkiej pracy polskiego rolnika !!!!!!/ ale nie zawsze zdarza sie "gratka" zobaczenia zespolu "Slowiki 60". Panie i panowie prosze o wiecej " rozwagi" w planowaniu imprez w kalendarzu.
IP: 92.77.207.171
Gość
 
piotr5521

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Themes and Templates by dezinedepot