Aktualności arrow Jeziora i lasy
Menu główne
Aktualności
Trzcińsko-Zdrój
Miejscowości
Zabytki Trzcińska
Zabytki gminy
Noclegi
Gastronomia
Aktywny wypoczynek
Muzeum regionalne
Jeziora i lasy
Z historii Trzcińska
Zasłużeni dla gminy
Biblioteka regionalna
Rehabilitacja
Piszą o Trzcińsku ...
Bocianie miasto
Galeria
Ludzie z pasją
TV Trzcińsko
Wyślij e-kartkę
Księga gości
Ciekawe strony
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trzcińsko na YOUTUBE.PL
Filmy z Trzcińska na youtube.pl
 
 
WIRTUALNY SPACER
REKLAMA
Wiadomości Trzcinskie
REKLAMA
Bliżej Twoich Spraw - nr 1-9
Licznik odwiedzin
Dziś107
Wczoraj391
W ciągu tygodnia498
W ciagu miesiąca8333
Wszystkich1537113
Redakcja strony

Twórca i administrator strony

MARCIN CZESYK

 

Autorzy tekstów

współpracownicy

TADEUSZ KOŁUCKI

tadkol@o2.pl

Piotr Szukalski 

 piotr55@hotmail.de

A czas mija....
Strony o gminie

Ochotnicza Straż Pożarna

Miejsko-Gminna

Biblioteka Publiczna

Trzcińskie Centrum Kultury

Urząd Miasta

   

Gimnazjum Góralice


Góralice

PARAFIA Trzcińsko-Zdrój

PRZEDSZKOLE

MKS ORZEŁ

www.mksorzel.com.pl


Trzcińsko-Zdrój 24.pl

 

 

DPS

SP Trzcińsko

Stowarzyszenie na rzecz dzieci

z domu dziecka

Pub Duet

Trzcińsko Info

Sady


Bocianie miasto
PORADNIK KAJAKOWY

Gmina z lotu ptaka

Trzcińsko-Zdrój zimą
Trzcińsko-Zdrój jesienią

Trzcińsko-Zdrój latem

Tu jesteśmy
KALENDARIUM

Z HISTORII MIASTA I GMINY

Marek Stanisławski

Piotr Szukalski - nasz stały współpracownik
  
MOJA KOLEKCJA
O TRZCIŃSKU-ZDROJU

PIOTR SZUKALSKI

piotr55@hotmail.de

REKLAMA


Trzcińsko-Zdrój zaprasza

  

  

ZAPRASZAMY

WAŻNA DATA
4 kwietnia 1853r. W Trzcińsku urodził się Paul Billerbeck późniejszy pastor, który napisał dzieło liczące 4135 stron Komentarz do Nowego Testamentu z Talmudu i Midrasza". Zmarł we Frankfurcie n/Odrą 23 grudnia 1932r.
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

HOT -SPOT Trzcińsko-Zdroj
Miasto partnerskie

Miasto bliźniacze Graft-De Rijp

  Stowarzyszenie Twinning

Polenecomite Graft-De Rijp
Jak dojechać?
  
Aktualności
Dzisiaj jest: Wtorek
20 Sierpnia 2019
Imieniny obchodzą
Bernard, Jan, Sabin, Samuel, Samuela,
Sieciech, Szwieciech, Świeciech,
Sobiesław

Do końca roku zostało 134 dni.
Zodiak: Lew
Sprzątajmy po swoim psie
Logowanie
Basen / Kino w okolicy

 

basen o wym. 25 m

Sauna, jacuzzi

Myślibórz, ul.Piłsudskiego 18,

 tel.  095 747 32 19

1h-9zł/karnet(10h)-70 zł

 

ul. Szczecińska 17

74-100 Gryfino

Bilety:14 zl /12 zł

Tel. 91 416 24 47

www.gdk.com.pl

 

Lider Pojezierza
Współpraca
GEOCACHCING
JEZIORA I LASY PDF Drukuj Email
Wpisał: czesmen   

JEZIORA I PLAŻE ORAZ LASY

 Na terenie Gminy Trzcińsko – Zdrój znajduje się znaczna liczba jezior które idealnie nadają się do wędkowania, uprawiania sportów wodnych a także wypoczynku  weekendowego. Wody naszej gminy bogate są w wiele gatunków ryb, co sprawia, że te tereny to raj dla wędkarzy. Do najczęściej występujących gatunków ryb należą: leszcz, karp, płoć, wzdręga, szczupak, węgorz, krąp, sum, sandacz, okoń oraz miętus.

 Miejscowe koło PZW organizuje w roku kilka zawodów wędkarskich na które przyjedzą sporo osób z całego terenu. Trzcińskie Jezioro Miejskie i Jezior Strzeszowskie to ciekawe akweny do pływania kajakiem, łódką czy rowerem wodnym. Na Jeziorze Strzeszowskim występują dogodne warunki do pływania na desce windsurfingowej.


 Do największych jezior w gminie Trzcińsko-Zdrój zalicza się: Jezioro Miejskie (Trzygłowskie), Strzeszowskie i Dobropole – Golenickie. Gminne wody zaliczane są do II i III klasy czystości.Na terenie tych jezior można spotkać zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym takie jak wydry, bobry i kuny a ostatnio coraz częściej norki.

 

 Jezioro Miejskie (Trzcińskie, Trzygłowskie) - W krajobrazie miejscowości chyba najbardziej urzekające jest Jezioro Miejskie, które w wielu przewodnikach turystycznych, jak też i na mapach (szczególnie z czasów PRL-u), zwane jest Jeziorem Trzygłowskim. Zajmuje ono powierzchnie  43,6 ha a jego max głębokości wynosi 5,6 m. Objętość wody wynosi 1350,0 tyś. m³ o III klasie czystości. Jezioro jest w opiece Polskiego Związku Wędkarskiego – Koło nr 26 . Jezioro te posiada sporo mostków i miejsce do wędkowania. Malownicze krajobrazy powodują iż prawdziwą przyjemnością jest rejs łódką po tym akwenie. Nad brzegiem Trzygłowskiej wody znajduje się  budynek byłego Domu Zdrojowego w który mieściło się uzdrowisko leczące borowiną, która także znajduje  się na jego dnie. Legenda o nazwie jeziora miejskiego głosi że dawno, dawno, ponad 1000 lat temu, osiedliło się tu plemię słowiańskie, Licikawikami zwane.

 Przez parę wieków bogaciło się, żyjąc bezpiecznie i w spokoju, bo bóg Trzygław miał je w opiece. Kiedy pojawiało się zagrożenie zewnętrzne, jedna z jego twarzy unosiła się wysoko nad jeziorem, wskazując kierunek niebezpieczeństwa i wzbudzając jednocześnie lęk wśród intruzów. W podzięce za to mieszkańcy przychodzili do zdobionej świątyni na wyspie, gdzie odprawiali dziękczynne modły i składali dary. W jej wnętrzu stał drewniany posąg, który miał wyobrażać władzę bożka nad niebem, ziemią i światem podziemnym. Wszechwładny Trzygław zamieszkiwał jedną z trzech wysp, usytuowanych w kształcie trójkąta. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa Trzygław opuścił akwen, pozostawiając po sobie trwały ślad w postaci charakterystycznej linii brzegowej, przypominającej trzy głowy bożka. Nieprzypadkowo jezioro nazywa się Trzygłowskie. 


 Jezioro Dobropole – Golenickie należące do zlewni rzeki Myśla (zlewnia Odra) zajmuje powierzchnię 109,3 ha. Objętość wody wynosi 3338,8 tyś. m3 o III klasie czystości. Na środku jeziora znajduje się wyspa. Jezioro bogate w różnego rodzaju ryby oraz dziką zwierzynę


 Jezioro Strzeszowskie - leży na północ od Trzcińska-Zdroju w miejscowości Strzeszów. Jest drugim co do wielkości w zlewni rzeki Tywy(zlewnia Odry) a największym w gminie Trzcińsko-Zdrój. Powierzchnia jego wynosi 127.2 ha. wysokość lustra wody Położone jest 51 m nad poziomem morza, maksymalna długość -1900 m, maksymalna szerokosc-1150 m. Linia brzegowa ciągnie sie na powierzchni 5750 m. Maksymalna glebokosc-14,2 m, głębokość srednia-7,4 m. Objętość wody wynosi 9499,o tyś. m3 o II i III  klasie czystości. Roślinność wynurzona zajmuje nieco ponad 16 ha, czyli 13% powierzchni jeziora, natomiast okala brzegi prawie całkowicie (93,1%). Południowa strona jest znacznie płytsza, o dnie bez uskoków, strona północna znacznie głębsza, dno pofałdowane. Ze wszystkich stron dojście do brzegów dostępne, pas trzcin wynosi około 5-12 metrów. Północna część brzegu położona wyżej, lesista. Jezioro Strzeszowskie należy do jezior głębokich, występują tu prawie wszystkie gatunki ryb.

 Wędkarze znający jezioro mają swoje stałe miejsca szczupakowe i okoniowe. Przy północnym krańcu jeziora znajdują się Lasy Swobnickie. Po stronie zachodniej leży wieś Strzeszów. Zbiornik połączony jest rzeką Tywą z innymi jeziorami: na południu z Jeziorem Miejskim, nad którym leży Trzcińsko-Zdrój, a na północy z całym rzędem zbiorników wodnych, ciągnących się aż po Swobnicę i Banie. Nad jeziorem usytuowany jest ośrodek wypoczynkowy, dysponujący kąpieliskiem, domkami kempingowymi i polem namiotowym.


 Jeziora  na terenie Gminy Trzcińsko-Zdrój:

 

Lp.

Nazwa jeziora

Zlewnia

Powierzchnia
[ha]

Objętość
[tys. m3]

Głębokość maksymalna
[m]

1

Strzeszowskie

Tywa - Odra

127,20

9499,0

14,2

2

Dobropolskie

Myśla - Odra

109,30

3338,8

12,1

3

Miejskie

Rurzyca - Odra

43,60

1350,0

5,6

6

Piaseczno Duże

Rurzyca - Odra

18,65

166,6

2,7

8

Klasztorne

Rurzyca - Odra

16,30

247,4

3,1

9

Chełm Dolny

Myśla - Odra

15,92

542,5

7,7


Jeziora na terenie gminy pod opieką koła PZW Trzcińsko-Zdrój na których posiadają kartę wędkarska można łapać ryby.

  • Jezioro Klasztorne Małe
  • Jezioro Klasztorne Duże
  • Jezioro Miejskie

Pozostałe wody należą do prywatnych właścicieli i po wykupieniu u nich pozwolenia na połów także można wędkować.

RZEKI:


TYWA:

Źródło tej rzeki znajduje się w rejonie wsi Góralice. Całkowita długość rzeki wynosi ok. 48 km, z czego w samej gminie Trzcińsko-Zdrój osiąga długość 10,5 km a jej szerokość zmienia się od 0.6 do 1.2 m, przy głębokości do 1,5 m. Rzeka ta przepływa przez szereg jezior na terenie Powiatu Gryfińskiego.

RURZYCA:

Rurzyca wypływa ze wzgórz na południe od Trzcińska Zdroju na wysokości wsi Babin. Rurzyca charakteryzuje się bardzo krętym biegiem, ale na znacznej długości jest uregulowana i pozbawiona starorzeczy. Rurzyca posiada długość ok. 44,4 km, powierzchnię zlewni 416,1 km2, głębokość w zależności od odcinków np. Kamienny Jaz – Chojna ok. 0,30 m ,w dalszym biegu osiąga głębokość do 1m.  Znaczna część rzeki Rurzycy w gminie Trzcińsko Zdrój, znajduje się w obszarach Natura 2000.


 Kanał Strzeszowski - łączący jezioro Trzygłowskie (Miejskie) z jeziorem w Strzeszowie. Długość kanału wynosi 2,7 km; szerokość dna od 1,0 – 1,5m; głębokość do 1,5m.

 KĄPIELISKA – PLAŻE

 W gminie Trzcińsko-Zdrój znajduje się jedno kąpielisko niestrzeżone w miejscowości Strzeszów oddalonej ok. 3 km od Trzcińska-Zdroju. Z naszego miasteczka do samej wsi prowadzi  ścieżka pieszo-rowerowa a później utwardzona droga gminna. Dwie plaże w sezonie letnim stanowią niewątpliwie największa atrakcję okolicy. Kąpielisko służy nie tylko dla lokalnej społeczności ale także dla gości z poza gminy. Mieszkańcy szczególnie upodobali sobie drugą plaży, gdzie oprócz kąpieli w bardzo czystej wodzie w sezonie letnim otwarty jest lokal gastronomiczny, dostępne jest boisko do siatkówki oraz miejsca biwakowe.


 LASY

 Lasy na terenie gminy Trzcińsko-Zdrój zajmują powierzchnie 5.046 ha, co stanowi ok. 30% powierzchni gminy. Są to najczęściej drzewostany sosnowe z domieszką gatunków liściastych. W ogólnej powierzchni lasów przeważającą część stanowią lasy iglaste z dominującą rola sosny pospolitej. Jedynie lasy w środkowej części gminy są bardziej urozmaicone gatunkowo z domieszka drzew liściastych – buków, dębów, grabów, topól, lip i wiązów. Średni wiek lasów znajdujących się na terenie gminy wynosi 40 lat. Większość lasów administrowana jest prze Nadleśnictwa: Myślibórz, Chojna, Różańsko i Mieszkowice.


Gmina Trzcińsko-Zdrój pozbawiona jest przemysłu ciężkiego mogącego powodować zanieczyszczenie powietrza i środowiska, co powoduję, że idealnie nadaje się do pieszych i rowerowych wycieczek oraz zbierania grzybów w sezonie jesiennych. 

Szczególne bogactwo grzybów znajduje się lasach Chełmu Dolnego, Górnego, okolic Drzeszcza i Gogolic oraz Strzeszowa. W naszych lasach występuje durz ilość jadalnych gatunków grzybów, choć zbieramy zwykle tylko kilkanaście tych najpopularniejszych: Prawdziwki, borowiki, kanie, rydze, opieńki, podgrzybki, kurki, maślaki, kozaki.  


 Zbieranie grzybów to wielowiekowa polska tradycja, a przy tym wspaniała rodzinna rozrywka i relaksująca forma wypoczynku na łonie natury. Bez grzybów nie sposób wyobrazić sobie naszej kuchni, a przecież o ileż lepiej smakują te własnoręcznie zebrane i przyrządzone. Lasy gminy Trzcińsko-Zdrój zapraszają wszystkich miłośników rozkoszy podniebienia i zdrowej rekreacji do naszych wspólnych lasów, wyjątkowo pięknych o tej porze roku. Nie przegap karnawału wczesnojesiennej przyrody, weź udział w imprezach organizowanych przez leśników i pobij swoje grzybiarskie rekordy! Do naszych lasów wszyscy mają wolny wstęp i mogą do woli korzystać z pożytków runa leśnego. Dla zmotoryzowanych stworzone nawet specjalne „grzyboparkingi” w pobliżu miejsc szczególnie upodobanych przez grzybiarzy.


Ale grzyby to nie jedyny powód, by wybrać się z całą rodziną do lasu. Przełom lata i jesieni to okazja do relaksu na łonie wyjątkowo malowniczej i kolorowej przyrody. Bieganie, trekking, nordic walking, jazda na rowerze, konna, spływy kajakowe rzekami pośród lasów, wędkowanie, podglądanie i fotografowanie przyrody – wszystkie te aktywności w lesie o tej porze roku są szczególnie atrakcyjne.


 Ponadto w lasach naszej gminy spotkać można także sporo dzikiej zwierzyny. Piękne jelenie, sarny, daniele, dziki, jaszczurki, zaskrońce, wszystkie gatunki płazów. Ciekawostką jest, iż na terenie województwa zachodniopomorskiego tylko w granicach gminy Trzcińsko Zdrój są ustanowione strefy ochrony gatunkowej dla żółwia błotnego. Ptaki reprezentowane są przez wiele gatunków w tym: bielik, rybołów, błotniak stawowy, czajka, kania czarna, żuraw czy bocian biały, którego gniazda zlokalizowane są w Trzcińsku (4 gniazda), Stołecznej, Strzeszowie, Gogolicach i Dobropolu. Obszar gminy Trzcińsko-Zdrój znajduje się w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie gminy znajduje się 11 pomników przyrody oraz przepiękne aleje kasztanowe, lipowe, dębowe i orzechowe.

 
Themes and Templates by dezinedepot