Aktualności arrow Ludzie z pasją
Menu główne
Aktualności
Trzcińsko-Zdrój
Miejscowości
Zabytki Trzcińska
Zabytki gminy
Noclegi
Gastronomia
Aktywny wypoczynek
Muzeum regionalne
Jeziora i lasy
Z historii Trzcińska
Zasłużeni dla gminy
Biblioteka regionalna
Rehabilitacja
Piszą o Trzcińsku ...
Bocianie miasto
Galeria
Ludzie z pasją
TV Trzcińsko
Wyślij e-kartkę
Księga gości
Ciekawe strony
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trzcińsko na YOUTUBE.PL
Filmy z Trzcińska na youtube.pl
 
 
WIRTUALNY SPACER
REKLAMA
Wiadomości Trzcinskie
REKLAMA
Bliżej Twoich Spraw - nr 1-9
Licznik odwiedzin
Dziś110
Wczoraj391
W ciągu tygodnia501
W ciagu miesiąca8336
Wszystkich1537116
Redakcja strony

Twórca i administrator strony

MARCIN CZESYK

 

Autorzy tekstów

współpracownicy

TADEUSZ KOŁUCKI

tadkol@o2.pl

Piotr Szukalski 

 piotr55@hotmail.de

A czas mija....
Strony o gminie

Ochotnicza Straż Pożarna

Miejsko-Gminna

Biblioteka Publiczna

Trzcińskie Centrum Kultury

Urząd Miasta

   

Gimnazjum Góralice


Góralice

PARAFIA Trzcińsko-Zdrój

PRZEDSZKOLE

MKS ORZEŁ

www.mksorzel.com.pl


Trzcińsko-Zdrój 24.pl

 

 

DPS

SP Trzcińsko

Stowarzyszenie na rzecz dzieci

z domu dziecka

Pub Duet

Trzcińsko Info

Sady


Bocianie miasto
PORADNIK KAJAKOWY

Gmina z lotu ptaka

Trzcińsko-Zdrój zimą
Trzcińsko-Zdrój jesienią

Trzcińsko-Zdrój latem

Tu jesteśmy
KALENDARIUM

Z HISTORII MIASTA I GMINY

Marek Stanisławski

Piotr Szukalski - nasz stały współpracownik
  
MOJA KOLEKCJA
O TRZCIŃSKU-ZDROJU

PIOTR SZUKALSKI

piotr55@hotmail.de

REKLAMA


Trzcińsko-Zdrój zaprasza

  

  

ZAPRASZAMY

WAŻNA DATA
4 kwietnia 1853r. W Trzcińsku urodził się Paul Billerbeck późniejszy pastor, który napisał dzieło liczące 4135 stron Komentarz do Nowego Testamentu z Talmudu i Midrasza". Zmarł we Frankfurcie n/Odrą 23 grudnia 1932r.
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

HOT -SPOT Trzcińsko-Zdroj
Miasto partnerskie

Miasto bliźniacze Graft-De Rijp

  Stowarzyszenie Twinning

Polenecomite Graft-De Rijp
Jak dojechać?
  
Aktualności
Dzisiaj jest: Wtorek
20 Sierpnia 2019
Imieniny obchodzą
Bernard, Jan, Sabin, Samuel, Samuela,
Sieciech, Szwieciech, Świeciech,
Sobiesław

Do końca roku zostało 134 dni.
Zodiak: Lew
Sprzątajmy po swoim psie
Logowanie
Basen / Kino w okolicy

 

basen o wym. 25 m

Sauna, jacuzzi

Myślibórz, ul.Piłsudskiego 18,

 tel.  095 747 32 19

1h-9zł/karnet(10h)-70 zł

 

ul. Szczecińska 17

74-100 Gryfino

Bilety:14 zl /12 zł

Tel. 91 416 24 47

www.gdk.com.pl

 

Lider Pojezierza
Współpraca
GEOCACHCING
Ludzie z pasją PDF Drukuj Email
Wpisał: czesmen   

Marek Stanisławski

Artysta malarz

 Mieszka i tworzy w rodzinnym Trzcińsku-Zdroju. Już od dzieciństwa przejawiał skłonność malarskie. Swój talent rozwijał stopniowo . Z czasem jego zainteresowanie sztuką przerodziło się w prawdziwą pasję, która trwa do dziś. Maluje grafiki w ołówku, obrazy w pasteli jak również obrazy olejne. Lubi utrwalać sceny myśliwskie a w szczególności zwierzęta. Ponadto inspiracją są także pejzaże jesienne i zimowe oraz dramaty. W latach 70-tych  wielokrotnie społecznie pomagał przy oprawie plastycznej różnego rodzaju imprez kulturalno – rozrywkowych. Kocha Trzcińsko-Zdrój, którego architekturę często utrwala w swoich dziełach. Reprezentując naszą gminę podczas różnego rodzaju przeglądów artystycznych otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród najważniejszych z nich było dwukrotne  zdobycie jednej z głównych nagród w corocznym przeglądzie plastyki ziem myśliborskich.  Wielokrotnie ofiarował swoje pracy na rzecz fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – jedna z nich została wylicytowana przez obywateli Niemiec. Swoje prace prezentował  podczas wystaw z okazji obchodów  dni Trzcińska –Zdroju przyczyniając się do promocji  gminy.

        

- W dużym procencie energię i natchnienie do dalszej pracy twórczej daje mi syn Krzysztof, który również zajmuje się amatorsko malarstwem. Bardzo często wspólnie wymieniamy poglądy i opinie na temat swoich dzieł. Syn od ponad 10 lat mieszka w Szczecinie gdzie w kilku galeriach można podziwiać jego prace tworzone w różnych technikach.

O panu Marku pisały lokalne media. Poniżej przedstawiamy artykuł z Kuriera Szczecińskiego z dnia 26 luty 2007 r.

  

____________________________________________________________________________________________

 
 Janusz Rostowski  - autor wierszy 

Tak o swojej pasji do pisania wierszy i o sobie samym napisał Janusz Rostowski w wydanym w  2002 roku tomiku wierszy pt” Wiersze wybrane”. Można go wypożyczyć sobie w naszej Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej.  

„Urodziłem się w Trzcińsku-Zdroju , obecnie mam 49 lat.

Pół wieku w życiu człowieka to bardzo długo, ale na szczęście nie wszystko. To tak jakby od świtu do zachodu, ale jeszcze przyjemności nocy. Przemijające wiosny, lata, zimy i jesienie. Od zawsze, kiedy pamiętam, moja mama uczyła mnie słuchać. Jej prezenty to zawsze książki. Początek to „Poczytaj mi mamo”. Dzisiaj moje przeżycia, obserwacje, uczucia i emocje same cisną się na papier. Zamieniam je w wiersze, które dedykuje swojemu największemu przyjacielowi, najwspanialszej matce, jaką znam. Mojej najukochańszej mamie. Janusz Rostowski.”

 _________________________________________________________________________________________

        Mieczysław Sosialuk – autor wierszy

 Urodziłem się 23 listopada 1949 r. w Chełmie Górnym na Pomorzu Zachodnim. W Trzcińsku-Zdroju mieszkałem przez 21 lat. Z miasteczka wyjechałem 17.07.1970r. Byłem pracownikiem zakładu mechanizacji rolnictwa,konserwatorem w sanatorium, a w roku 1974 zostałem górnikiem. Pracując w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń w Lubinie, w 1997 r. zostałem oddelegowany do budowy warszawskiego metra. Wiosną 1998 r. zacząłem uczęszczać na warsztaty grupy literackiej „Wybór”, przy Warszawskim Oddziale ZLP. Po przejściu na emeryturę należę do grupy literackiej „Dysonans”, we Wrocławiu. Jestem członkiem Ogólnopolskiego Klubu Poetów i Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego, gdzie w latach 2001 – 2002 byłem skarbnikiem. Od 2003 r. należę do ZLP. Zadebiutowałem w Turnieju Jednego Wiersza w 1998 r. podczas Warszawskiej Jesieni. Jestem laureatem nagród i wyróżnień kilku konkursów poetyckich: Wyróżnienie w Warszawskiej Jesieni w 1998 r. i 1999 r., oraz w Warszawskiej Wiośnie 1999 r. Laureatem w Turnieju Jednego Wiersza grupy „Wybór” w 1999 r. i Warszawskiej Wiosny 2000r., a także w Turnieju Jednego Wiersza „Forum Młodych” 2001 r. w  Polkowicach. V – IX Głogowskich Konfrontacji Literackich. W 1999 r. wydałem tomik poezji pt. „Szept i krzyk”, a w roku  2002 tomik – „Ja, Nostradamus”. Jestem współautorem kilku antologii, m. in. „Przestrzeń pod stopami” i „Dorastać do wiersza”. Moje wiersze prezentowane były w głogowskim radio i telewizji,  regionalnej prasie („Tygodnik Głogowski”, „Polska Miedź”), a również w kwartalniku „Mit” i Magazynie Literackim. Uczestniczyłem w pracach Jury podczas Głogowskich Konfrontacji Literackich  – dla młodzieży „O Złoty Głóg”, „Dnia Solidarności”, i w konkursie recytatorskim, w Polkowicach, dla dzieci szkół podstawowych. Część moich wierszy znajduje się w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcińsku-Zdroju.

 

 

______________________________________________________________________________________

 

 

Kontynuujemy cykl o ludziach z pasją pochodzących z naszej gminy, którzy dzięki swojemu hobby czy też zamiłowaniu wytwarzają bardzo ciekawe rzeczy. Tym razem prezentujemy Państwu obrazy wyszywane haftem krzyżykowym przez Panią Halinę Rak. Wielu z nas zna panię Halinę z wieloletniej pracy w kulturze. Kierowała zarówno pracami Miejsko –Gminnej Biblioteki Publicznej a także Trzcińskiego Centrum Kultury. Nie wielu jednak wie o hobby Pani Haliny, któremu poświęca każdą swoją wolną chwile. Wyszywanie obrazów za pomocą specjalnych kolorowych nici haftem krzyżykowym to pasja, która wymaga dużo cierpliwości i dokładności.

 


 

Wzory poszczególnych prac pani Halina czerpie ze specjalistycznej prasy, gdzie można znaleźć gotowe schematy. Po wyborze odpowiedniego obrazu należy dobrać kolory nici i rozpocząć żmudne wyszywanie. Średnio wyhaftowanie jednego obrazu zajmuje Pani Halinie około miesiąca. Głównie wieczorami, kiedy już wszystko w domu i wokół niego jest zrobione bohaterka tego artykułu zabiera się do wyszywania.

 


 

Haft krzyżykowy należy do najpopularniejszych rodzajów haftów. Nie jest on skomplikowany, zaś przy jego pomocy można stworzyć wspaniałe obrazy, które z daleka wyglądaj niczym zdjęcia, a dopiero po dokładnym przyjrzeniu się wychodzi na jaw, że stworzono je przy użyciu igły i nici. Wystarczy trochę praktyki.

 


 

Do wykonywania obrazu haftem krzyżykowym używa się zazwyczaj igieł hafciarskich z tępą końcówką. Gdy natomiast mamy materiał o gęstym splocie wyszywa się raczej igłami z ostrymi końcówkami. Igłę powinno wbijać się w materiał pod kątem prostym. Do wyszywania stosuje się różne rozmiary igieł, które muszą być odpowiednio dobrane w zależności od grubości tkaniny i nici. Najczęściej używa się igieł o rozmiarach pomiędzy 18 - 24.

 


 

Warto zaznaczyć, iż swoją pasję Halina Rak praktykuje już od kilku lat, tworząc coraz to bardziej niesamowite obrazy. Miejmy nadzieje iż niedługo podczas np. Dni Trzcińska-Zdroju lub Gminnych Dożynek będziemy mogli na żywo poznać efekty jej pasji. Czekamy zatem na wystawę prac Haliny Rak. Poniżej prezentujemy galerie jej niektórych obrazów.

 

 

 

___________________________________________________________________________________________________________

Jeśli i ty posiadasz jakieś zdolności, lub tworzysz rzeczy które warto pokazać większej ilości osób napisz do nas na adres: czesmen@poczta.fm i opisz krótko swoje pasje lub zdolności. Mile widziane zdjęcia.  

 
Themes and Templates by dezinedepot