Aktualności arrow Zabytki Trzcińska arrow Kościół Mariacki
Menu główne
Aktualności
Trzcińsko-Zdrój
Miejscowości
Zabytki Trzcińska
Zabytki gminy
Noclegi
Gastronomia
Aktywny wypoczynek
Muzeum regionalne
Jeziora i lasy
Z historii Trzcińska
Zasłużeni dla gminy
Biblioteka regionalna
Rehabilitacja
Piszą o Trzcińsku ...
Bocianie miasto
Galeria
Ludzie z pasją
TV Trzcińsko
Wyślij e-kartkę
Księga gości
Ciekawe strony
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trzcińsko na YOUTUBE.PL
Filmy z Trzcińska na youtube.pl
 
 
WIRTUALNY SPACER
REKLAMA
Wiadomości Trzcinskie
REKLAMA
Bliżej Twoich Spraw - nr 1-9
Licznik odwiedzin
Dziś614
Wczoraj991
W ciągu tygodnia5800
W ciagu miesiąca19198
Wszystkich1302923
Redakcja strony

Twórca i administrator strony

MARCIN CZESYK

 

Autorzy tekstów

współpracownicy

TADEUSZ KOŁUCKI

tadkol@o2.pl

Piotr Szukalski 

 piotr55@hotmail.de

A czas mija....
Strony o gminie

Ochotnicza Straż Pożarna

Miejsko-Gminna

Biblioteka Publiczna

Trzcińskie Centrum Kultury

Urząd Miasta

   

Gimnazjum Góralice


Góralice

PARAFIA Trzcińsko-Zdrój

PRZEDSZKOLE

MKS ORZEŁ

www.mksorzel.com.pl


Trzcińsko-Zdrój 24.pl

 

 

DPS

SP Trzcińsko

Stowarzyszenie na rzecz dzieci

z domu dziecka

Pub Duet

Trzcińsko Info

Sady


Bocianie miasto
PORADNIK KAJAKOWY

Gmina z lotu ptaka

Trzcińsko-Zdrój zimą
Trzcińsko-Zdrój jesienią

Trzcińsko-Zdrój latem

Tu jesteśmy
KALENDARIUM

Z HISTORII MIASTA I GMINY

Marek Stanisławski

Piotr Szukalski - nasz stały współpracownik
  
MOJA KOLEKCJA
O TRZCIŃSKU-ZDROJU

PIOTR SZUKALSKI

piotr55@hotmail.de

REKLAMA


Trzcińsko-Zdrój zaprasza

  

  

ZAPRASZAMY

WAŻNA DATA
4 kwietnia 1853r. W Trzcińsku urodził się Paul Billerbeck późniejszy pastor, który napisał dzieło liczące 4135 stron Komentarz do Nowego Testamentu z Talmudu i Midrasza". Zmarł we Frankfurcie n/Odrą 23 grudnia 1932r.
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

HOT -SPOT Trzcińsko-Zdroj
Miasto partnerskie

Miasto bliźniacze Graft-De Rijp

  Stowarzyszenie Twinning

Polenecomite Graft-De Rijp
Jak dojechać?
  
Aktualności
Dzisiaj jest: Sobota
21 Lipca 2018
Imieniny obchodzą
Andrzej, Benedykt, Daniel, Paulina,
Prakseda, Prokop, Stojsław, Wiktor,
Wiktoriusz

Do końca roku zostało 164 dni.
Zodiak: Rak
Sprzątajmy po swoim psie
Logowanie
Basen / Kino w okolicy

 

basen o wym. 25 m

Sauna, jacuzzi

Myślibórz, ul.Piłsudskiego 18,

 tel.  095 747 32 19

1h-9zł/karnet(10h)-70 zł

 

ul. Szczecińska 17

74-100 Gryfino

Bilety:14 zl /12 zł

Tel. 91 416 24 47

www.gdk.com.pl

 

Lider Pojezierza
Współpraca
GEOCACHCING
Kościół Mariacki PDF Drukuj Email
Wpisał: czesmen   

Kościół Mariacki

 

 

Kościół Mariacki w Trzcińsku-Zdroju pod wezwaniem „Matki Boskiej Nieustającej Pomocy” należy do najstarszych zabytków architektury wczesnogotyckiej na Pomorzu Zachodnim. Przypuszczalnie ten obiekt sakralny został wybudowany w latach 1260-1280 przez miejscową ludność słowiańską, która w owym czasie stanowiła znakomitą większość. Niektóre źródła podają, że jej założycielami byli margrabiowie brandenburscy Jan I i Otton III. Niepokaźne rozmiary kościoła wskazują, że przeznaczony on mógł być dla ok. 100 wyznawców chrześcijaństwa.

 

 

Budowa kościoła można podzielić na trzy okresy:

 Pierwszy okres to wiek XII, w którym zbudowano prostokątną świątynie bez chóru, ale z masywną zachodnią wieżą wzniesioną z wygładzonych ciosów granitowych kamienia polnego. Z tego okresu pochodzi w południowej ścianie wybudowany portal boczny, dwukrotnie schodkowany o ostrołukowym kształcie. Obecnie w tym miejscu znajduje się okno witrażowe o tematyce religijnej.

 

 

Drugi okres to wiek XIV, w którym to dokładnie świątynie przebudowano używając jako głównego budulca cegły. Powstają trzy nawy ze sklepieniami ośmiodzielnymi wspartymi na ośmiokątnych filarach oraz dobudowuje się zachrystię i od strony północnej wieżę.

Okres tych prac poświadcza list pasterski biskupa kamińskiego z dnia 29.03.1332 r ogłaszający odpust dla wszystkich którzy wezmą udział w budowie kościoła i jego wyposażeniu. Datę tę często uważa się za oficjalną datę fundacji świątyni.

 


 

Trzeci okres obejmuje wiek XV kiedy to kościół (wraz z miastem) na okres 52 lat przeszedł w ręce Zakonu Krzyżackiego. Został on także dość dotkliwie zniszczony przez wyprawę husytów. Powodem tego aktu zniszczenia miało być wystąpienie biskupa kamińskiego Magnusa( któremu podlegała trzcińska parafia) na Soborze w Konstancji na którym domagał się spalenia na stosie Jana Husa.

Dopiero po kilku latach nastąpiła odbudowa i dalsze uzupełnianie. Wtedy powstała ceglana nadbudowa wieży z wysokimi ostrołukowymi oknami dzwonnicy i ośmiokątnym szczytem piramidalnym. Bardzo ciekawie skonstruowano szczyt wschodni, który posiada dekorację złożoną z 6 smukłych blend ostrołukowych umieszczonych poniżej wgłębienia w kształcie krzyża.

 


 

Majestatu świątyni miały nadawać zainstalowane 36 piszczałkowe i 12 głosowe niemieckie organy, które w późniejszym czasie kilkakrotnie były odrestaurowane.

Koniec wieku XVIII to także udekorowanie wieży zegarem, którego tarcze z czterech stron do dziś odmierzają czas lokalnej społeczności. Zegar z powodu zużycia drewnianych trybów napędowych przez kilkanaście lat miał przerwę w działaniu. Jednak po wymianie zębatek na metalowe znów powrócił do swojego przeznaczenia. Lata wojenne przyniosły wiernym zmianę przynależności diecezjalnej.

 

 

17 kwietnia 1946 roku kościół parafialny w Trzcińsku Zdroju pod wezwaniem „ Matki Boskiej Nieustającej Pomocy” został rekoncyliowany z inicjatywy pierwszego polskiego proboszcza ks. Tadeusza Sorysa. W 1951 roku parafia została kanonicznie erygowana czyli oficjalnie włączona w skład parafii katolickich. Z inicjatywy obecnego proboszcza przy finansowym udziale mieszkańców uroczystości 50-lecia istnienia polskiej parafii uczczono zamontowaniem na dzwonnicy drugiego żeliwnego dzwonu, któremu nadano imię Jana Pawła II. Dzwon ten w odróżnieniu od pierwszego ( nazwanym „Maryja”)sterowany jest komputerowo i nie wymaga rozkołysania przez dzwonniczego.

 


 

Funkcje organisty i kościelnego pełnił od 1953 roku Czesyk Czesław, który do dziś dnia dzięki potężnie brzmiącym organom sprawuje muzyczną opraw nad wszelkimi uroczystościami kościelnymi.

 W swej obecnej postaci kościół mariacki to 3 nawowa budowla długości wnętrz ( bez prezbiterium ) – 26.65 mm, ( z niszą – 30.55 m ) , szerokości 13.40 m i grubości murów –1.15 m. Wnętrze świątyni zdobią dwie kilku metrowe freski pędzla ks. Stanisława Piekarza przedstawiające sceny biblijne. Po bokach ustawione są 4 rzeźbione konfesjonały do spowiedzi z których dwa zostały przywiezione ze Szczecina .

 


 

W centralnej części nad tabernakulum umocowany jest trój skrzydłowy ołtarz główny. Przedstawiający obrazy Św. Ottona, Jana Chrzciciela, Matki Boskiej oraz dwunastu apostołów. Drewniany ołtarz w formie stołu w 1990 roku został zwrócone ku wiernym.

Wrażenie robi chór wykonany w 1946 roku przez artystę stolarza Jana Ostanówkę.

Plac wokół kościoła zdobi 10 metrowy drewniany kościół ustawiony w 1995 roku na pamiątkę misji a także figura Matki Bożej ustawiona na kamienny głazie jako pamiątka nawiedzenia w IX.1962 roku obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W 2005 roku wykonano iluminację świetlną wieży kościoła, a w 2006 roku północnej ściany kościoła w 725 rocznicę otrzymania praw miejskich.

 

Zabytkowe wyposażenie kościoła

 

Ambona

 

 

Neogotycka ambona pochodzi z czasów restauracji kościoła w 1894 r. Jest dziełem nieznanego warsztatu. Wykonana jest z drewna politurowanego, polichromowanego, zdobionego snycerką. Ma wysokość 209 cm i średnicę 120 cm. Korpus ośmioboczny, ustawiony bezpośrednio na stopie podstawy. W malowanych na niebiesko górnych partiach posiada gotyckie napisy a powyżej nich - łacińskie krzyże. W narożnikach korpusu znajduje sześć drewnianych rzeźb przedstawiających apostołów.

 

 Organy

 

 

 Pochodzą one z II połowy XIX wieku - być może z czasów restauracji kościoła w 1894 r. Usytuowane na emporze muzycznej przy zachodniej ścianie kościoła i w części wieżowej. Instrument zbudowany został przez organmistrza Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą. Posiada oryginalną trakturę mechaniczną o dwu klawiaturach ręcznych i jednej nożnej - łącznie 19 rejestrowy zespół dźwięków. Organy wyposażone są w piszczałki drewniane i metalowe. W części wieżowej kościoła znajdują się trzy miechy klinowe. Prospekt neogotycki - nieznanego warsztatu niemieckiego - jest drewniany i ma wymiary: około 500 cm x 446 cm x 335 cm. Poszczególne piszczałki wkomponowane w kształt ostrołukowych arkad. Wyższe partie zdobione motywem rozet i krzyży św. Andrzeja, zaś części boczne zwieńczone są ażurowym ornamentem roślinnym i czterema pinaklami. Organy w kościele w Trzcińsku są jednym z nielicznych instrumentów na terenie województwa, które zachowały zarówno oryginalny mechanizm, jak i cały neogotycki prospekt.

 

 Chrzcielnica

 

 

Chrzcielnica neogotycka, nieznanego warsztatu niemieckiego z końca XIX wieku - być może z czasu restauracji kościoła w 1894 roku. Wykonana jest ze sztucznego kamienia. Ma Ma kształt kielicha o wysokości 104 cm i średnicy 68 cm. Boki trzonu ozdobione są trójlistnie zamkniętymi arkadami. Brzeg czaszy jest dekorowany płaskorzeźbionymi liśćmi i winnej latorośli.

 

Tablica nagrobna Anny Cathariny von Kunow

 

 

 Barokowa tablica nagroba wykonana została przez lokalny warsztat około 1650 roku. Jest wmontowana w ścianę północną przedsionka kościoła. Wykonana jest z wapienia i jest zdobiona reliefem oraz polichromią. Ma kształt stojącego prostokąta o wymiarach 210 cm x 130 cm. Ujęta płaskorzeźbioną bordiurą, utworzoną z wici akantowej i owoców winnej latorośli. W górnej części bordiury znajduje się uskrzydlona główka anielska, w dolnej - czaszka na skrzyżowanych piszczelach. Górna i środkowa część posiada napis w języku łacińskim - wykonany klasyczną majuskułą. W dolnej części znajduje się inskrypcja w języku niemieckim, wykonana minuskułą gotycką.

 

 Rzeźba - krucyfiks

 

Jest to neogotycki krzyż pochodzący z 4 ćwierćwiecza XIX wieku, nieznanego autorstwa. Znajduje się na nim gipsowa, polichromowana figura Chrystusa i tabliczka z napisem „INRI".

 

Krzyż ołtarzowy

 

 

Ołtarz klasycystyczny pochodzi z połowy XIX wieku, prawdopodobnie z dawnego ołtarza głównego kościoła w Trzcińsku. Wykonany jest z żelaza techniką odlewu. Umocowany jest na cokole, ustawionym na czterech stopniach. Dolna krawędź cokołu zdobiona ornamentem roślinnym, górna - zwieńczona gzymsem, pod którym znajduje się rząd rozetek.

 

Obraz „Nauczanie Maryi"

 

 

Neorenesansowy obraz cechach akademizmu pochodzi z II połowy XIX wieku. Jego dokładne pochodzenie nie jest znane (w kościele został umieszczony po 1945 roku). Jest to malowany olejno na płótnie, w drewnianej ramie, obraz o wymiarach 200 cm x 146 cm. Przedstawia stojące postacie św. Anny i Maryi, przedstawionej jako dorastająca dziewczynka. Święta Anna stoi z wzniesioną do góry prawą ręką, lewą przytulając córkę składającą dłonie. W tle postaci widoczna jest sklepiona nisza w architektonicznym obramowaniu. Rama obrazu jest zdobiona i ma wytłaczany, polichromowany ornament.

 

 Dzwony

 

 

 Dzwon mniejszy wykonany został w firmie G. Voss i Syn ze Szczecina w 1890 roku. Wieniec dzwonu jest silnie profilowany, z delikatnym fryzem palmetowym w dolnej części. Na płaszczu widnieje napis: „Psalm 84 11, Ein Tag in Deinen Vorhaften ist besser denn sonst tausend". Jego czapa jest zdobiona szerokim pasem roślinnego ornamentu (arabeski). Korona złożona z sześciu kabłąków, zakończonych główkami anielskimi. Dzwon większy to dzieło ludwisarza Gustava Colliera z Berlina-Zehlendorfu i pochodzi z roku 1900. Został ufundowany dla kościoła w Trzcińsku. Wieniec dzwonu zdobiony jest wąskim pasem ornamentu, od góry zaś oddzielony profilowaniem. Na płaszczu posiada napis „AD 1900 waren Kirchenalteste der St Marien-Kirche in Schönfliess August Handke, Albert Kahlow, Wilhelm Zagelow Anton Müller, Julius Bemdhardt, Wilhelm Splettstösser Friedrich Melz, Wilhelm Dehms". Natomiast pod czapą, wewnątrz pierścienia znajduje się napis: „Gegossen von Gustav Collier in Zehlendorf, Berlin".

 

 
Themes and Templates by dezinedepot