Aktualności arrow Zabytki gminy arrow Kościół Gogolice
Menu główne
Aktualności
Trzcińsko-Zdrój
Miejscowości
Zabytki Trzcińska
Zabytki gminy
Noclegi
Gastronomia
Aktywny wypoczynek
Muzeum regionalne
Jeziora i lasy
Z historii Trzcińska
Zasłużeni dla gminy
Biblioteka regionalna
Rehabilitacja
Piszą o Trzcińsku ...
Bocianie miasto
Galeria
Ludzie z pasją
TV Trzcińsko
Wyślij e-kartkę
Księga gości
Ciekawe strony
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trzcińsko na YOUTUBE.PL
Filmy z Trzcińska na youtube.pl
 
 
WIRTUALNY SPACER
REKLAMA
Wiadomości Trzcinskie
REKLAMA
Bliżej Twoich Spraw - nr 1-9
Licznik odwiedzin
Dziś628
Wczoraj991
W ciągu tygodnia5814
W ciagu miesiąca19212
Wszystkich1302937
Redakcja strony

Twórca i administrator strony

MARCIN CZESYK

 

Autorzy tekstów

współpracownicy

TADEUSZ KOŁUCKI

tadkol@o2.pl

Piotr Szukalski 

 piotr55@hotmail.de

A czas mija....
Strony o gminie

Ochotnicza Straż Pożarna

Miejsko-Gminna

Biblioteka Publiczna

Trzcińskie Centrum Kultury

Urząd Miasta

   

Gimnazjum Góralice


Góralice

PARAFIA Trzcińsko-Zdrój

PRZEDSZKOLE

MKS ORZEŁ

www.mksorzel.com.pl


Trzcińsko-Zdrój 24.pl

 

 

DPS

SP Trzcińsko

Stowarzyszenie na rzecz dzieci

z domu dziecka

Pub Duet

Trzcińsko Info

Sady


Bocianie miasto
PORADNIK KAJAKOWY

Gmina z lotu ptaka

Trzcińsko-Zdrój zimą
Trzcińsko-Zdrój jesienią

Trzcińsko-Zdrój latem

Tu jesteśmy
KALENDARIUM

Z HISTORII MIASTA I GMINY

Marek Stanisławski

Piotr Szukalski - nasz stały współpracownik
  
MOJA KOLEKCJA
O TRZCIŃSKU-ZDROJU

PIOTR SZUKALSKI

piotr55@hotmail.de

REKLAMA


Trzcińsko-Zdrój zaprasza

  

  

ZAPRASZAMY

WAŻNA DATA
4 kwietnia 1853r. W Trzcińsku urodził się Paul Billerbeck późniejszy pastor, który napisał dzieło liczące 4135 stron Komentarz do Nowego Testamentu z Talmudu i Midrasza". Zmarł we Frankfurcie n/Odrą 23 grudnia 1932r.
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

HOT -SPOT Trzcińsko-Zdroj
Miasto partnerskie

Miasto bliźniacze Graft-De Rijp

  Stowarzyszenie Twinning

Polenecomite Graft-De Rijp
Jak dojechać?
  
Aktualności
Dzisiaj jest: Sobota
21 Lipca 2018
Imieniny obchodzą
Andrzej, Benedykt, Daniel, Paulina,
Prakseda, Prokop, Stojsław, Wiktor,
Wiktoriusz

Do końca roku zostało 164 dni.
Zodiak: Rak
Sprzątajmy po swoim psie
Logowanie
Basen / Kino w okolicy

 

basen o wym. 25 m

Sauna, jacuzzi

Myślibórz, ul.Piłsudskiego 18,

 tel.  095 747 32 19

1h-9zł/karnet(10h)-70 zł

 

ul. Szczecińska 17

74-100 Gryfino

Bilety:14 zl /12 zł

Tel. 91 416 24 47

www.gdk.com.pl

 

Lider Pojezierza
Współpraca
GEOCACHCING
Kosciół w Gogolicach PDF Drukuj Email
Wpisał: czesmen   

KOŚCIÓŁ PW. MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W  GOGOLICACH

Gogolicki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu, w południowo-wschodniej części wsi, przy skrzyżowaniu dróg z Rosnowa, Narostu i Chełma Dolnego. Pierwotnie otoczony był cmentarzem, ogrodzony murem kamienno-ceglanym. Kościół romański z kamienia granitowego pochodzi  z 2 połowy XIII wieku, salowy, na rzucie prostokąta o wymiarach 11,20 x 20,45 m, bez chóru, wieży, ostrołukowe portale zachodni i południowy z uskokami, prosta, zamknięta ściana wschodnia z przemurowanymi otworami okiennymi, jednoprzestrzenne wnętrze, grube mury z regularnym wątkiem obrobionych kwater w licu. Podczas walk pomorsko – marchijskich kościół został zniszczony. W 1580 roku opisano go jako opuszczony, bez dachu. Już w dwa lata później świątynię odbudowano. W 1596 roku przy świątyni zamieszkał pleban. Pierwsza wzmianka o kościele w Gogolicach pochodzi z 1337 roku.

W I połowie XVIII wieku kościół przebudowano i poddano barokizacji. Podniesiono koronę murów, przekształcono część otworów okiennych poszerzając je i zamykając łukiem odcinkowym; wzniesiono ceglany, otynkowany szczyt wschodni, dobudowano drewnianą wieżyczkę wyrastającą z korpusu kościoła. W tym czasie nadbudowano także wieżę nad zachodnią partią kościoła, a we wnętrzu nadwieszono emporę chóru. Kolejne remonty miały miejsce w 1803 i 1876 roku. Z tą ostatnią data należy łączyć dobudowę kruchty i odnowienie strawionej pożarem wieży.

Kościół pw. MB Częstochowskiej został poświęcony w dniu 20 maja 1956 roku przez proboszcza trzcińskiej parafii ks. Tadeusza Sorysa. W 1958 roku dokonano wymiany gontu iglicy na blachę a pokrycie dachu wymieniono z łupku na dachówkę ceramiczną. Kościół otynkowano wewnątrz w latach 1964-1965. W 1968 roku usunięto ceglaną posadzkę i założono cementową. Wieżę konserwowano w 1976 roku. Wówczas również uporządkowano plac kościelny, a wokół niego wykonano drewniane ogrodzenie. W 1978 roku zamontowano witraże oraz wymieniono blachę na iglicy wieży. W 1981 roku wyremontowano ogrodzenie. Wydzielenia zakrystii w pod chórem oraz przesłonięcia stropu deskami dolnego pułapu dokonano w 1984 roku. W tym czasie miał miejsce kapitalny remont wieży (wymiana zmurszałych krokwi, nowe odeskowanie wieży). Przemurowano szczyt zachodni oraz częściowo przemurowano szczyt wschodni.

W październiku 1995 roku zakupiono dzwon „Maryja”, który wykonał Zakład Brązowniczo – Odlewniczy z Poznania. W 1998 roku odbudowano mury okalające plac kościelny a także ułożono chodnik wokół kościoła. Kilka miesięcy poźniej położono nową podłogę na chórze. W 2000 roku założono siatki zabezpieczające witraże we wszystkich oknach.

Gogolicka świątynia to bardzo ciekawa forma architektoniczna. Do ściany zachodniej przylega węższa i niższa kruchta. Dachy kościoła i kruchty są dwuspadowe, kryte dachówką ceramiczną. W części zachodniej znajduje się jednokondygnacyjna wieża, nad nią iglica kryta blachą. Ściany świątyni wykonane są z regularnie obrobionych ciosów granitowych, spojonych zaprawą wapienną, w koronie murów uzupełnione warstwami cegieł, tynkowane od wewnątrz. Szczyt wschodni jest obustronnie otynkowany. Strop w kościele – belkowy z pułapem dolnym, w kruchcie – z otynkowaną podsufitką. Otwory okienne obustronnie rozglifione, zamknięte łukiem odcinkowym; w ścianie wschodniej, w narożniku ściany południowej i w kruchcie – ostrołukowe; w szczycie zachodnim – małe prostokątne okna, we wschodnim, w płytkiej wnęce, owalny wywietrznik. Do kościoła wchodzi się od strony zachodniej przez kruchtę. We wnętrzu znajduje się neogotycki ołtarz z II połowy XIX wieku, belkowy strop i empora chórowa z XIX wieku.

 

 
Themes and Templates by dezinedepot