Aktualności
Menu główne
Aktualności
Trzcińsko-Zdrój
Miejscowości
Zabytki Trzcińska
Zabytki gminy
Noclegi
Gastronomia
Aktywny wypoczynek
Muzeum regionalne
Jeziora i lasy
Z historii Trzcińska
Zasłużeni dla gminy
Biblioteka regionalna
Rehabilitacja
Piszą o Trzcińsku ...
Bocianie miasto
Galeria
Ludzie z pasją
TV Trzcińsko
Wyślij e-kartkę
Księga gości
Ciekawe strony
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trzcińsko na YOUTUBE.PL
Filmy z Trzcińska na youtube.pl
 
 
WIRTUALNY SPACER
REKLAMA
Wiadomości Trzcinskie
REKLAMA
Bliżej Twoich Spraw - nr 1-9
Licznik odwiedzin
Dziś553
Wczoraj518
W ciągu tygodnia5105
W ciagu miesiąca9172
Wszystkich1551211
Redakcja strony

Twórca i administrator strony

MARCIN CZESYK

 

Autorzy tekstów

współpracownicy

TADEUSZ KOŁUCKI

tadkol@o2.pl

Piotr Szukalski 

 piotr55@hotmail.de

A czas mija....
Strony o gminie

Ochotnicza Straż Pożarna

Miejsko-Gminna

Biblioteka Publiczna

Trzcińskie Centrum Kultury

Urząd Miasta

   

Gimnazjum Góralice


Góralice

PARAFIA Trzcińsko-Zdrój

PRZEDSZKOLE

MKS ORZEŁ

www.mksorzel.com.pl


Trzcińsko-Zdrój 24.pl

 

 

DPS

SP Trzcińsko

Stowarzyszenie na rzecz dzieci

z domu dziecka

Pub Duet

Trzcińsko Info

Sady


Bocianie miasto
Sondy
Czy bramy miejskie i baszty powinny być udostępnione zwiedzającym miasteczko ?
 
PORADNIK KAJAKOWY

Gmina z lotu ptaka

Trzcińsko-Zdrój zimą
Trzcińsko-Zdrój jesienią

Trzcińsko-Zdrój latem

Tu jesteśmy
KALENDARIUM

Z HISTORII MIASTA I GMINY

Marek Stanisławski

Piotr Szukalski - nasz stały współpracownik
  
MOJA KOLEKCJA
O TRZCIŃSKU-ZDROJU

PIOTR SZUKALSKI

piotr55@hotmail.de

REKLAMA


Gościmy
Odwiedza nas 1 gość
Trzcińsko-Zdrój zaprasza

  

  

ZAPRASZAMY

WAŻNA DATA
4 kwietnia 1853r. W Trzcińsku urodził się Paul Billerbeck późniejszy pastor, który napisał dzieło liczące 4135 stron Komentarz do Nowego Testamentu z Talmudu i Midrasza". Zmarł we Frankfurcie n/Odrą 23 grudnia 1932r.
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

HOT -SPOT Trzcińsko-Zdroj
Miasto partnerskie

Miasto bliźniacze Graft-De Rijp

  Stowarzyszenie Twinning

Polenecomite Graft-De Rijp
Jak dojechać?
  
Aktualności
Dzisiaj jest: Niedziela
15 Września 2019
Imieniny obchodzą
Albin, Budzigniew, Maria, Nikodem
Do końca roku zostało 108 dni.
Zodiak: Panna
Sprzątajmy po swoim psie
Logowanie
Basen / Kino w okolicy

 

basen o wym. 25 m

Sauna, jacuzzi

Myślibórz, ul.Piłsudskiego 18,

 tel.  095 747 32 19

1h-9zł/karnet(10h)-70 zł

 

ul. Szczecińska 17

74-100 Gryfino

Bilety:14 zl /12 zł

Tel. 91 416 24 47

www.gdk.com.pl

 

Lider Pojezierza
Współpraca
GEOCACHCING
Nowości na stronie PDF Drukuj Email

Nasza strona ciągle się rozwija nabierając treści i zdjęć. Na prośbę kilku osób, którzy sa obecnie na emigracji przygotowaliśmy nową rubrykę zawierającą ostanie wydania gazetki „Wiadomości Trzcińskie” redagowane społecznie już od 18 lat przez pana Kazimierza Sandulaka. W prawdzie pan Kazimierz, który zgodził się udostępnić w Internecie ostatnia wydania WT, nie jest członkiem naszego stowarzyszenia to jednak zdecydowaliśmy się na udostępnienie ich szerszemu gronu internatów gdyż chcemy, aby nasza strona była multimedialną platformą wiadmosci o Trzcińsku-Zdroju. Każdy kto ma coś ciekawego o naszym miasteczku może na naszej stronie zaprezentować swoje materiały.

Kolejną nowością jest dział Uchwały, w którym przedstawiamy wszystkie decyzje ciała kolegialnego, jakim jest nasze stowarzyszenie.

Już niedługo kolejne multimedialne prezenty.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 3228 | Drukuj | Email

 
Drugi film o Trzcińsku PDF Drukuj Email

Promocji filmowej naszego miasteczka ciąg dalszy. Mam przyjemność zaprezentować państwu premierę drugiego już filmu przestawiającego walory architektoniczno – przyrodnicze gminy Trzcińsko-Zdrój. Tym raz dokument na zlecenie władz miasta przygotowała lokalna Telewizję Kablową TVB Myślibórz. Realizacją video zajął się Krzysztof Buczyński.  W tym filmie również były wykorzystane materiały archiwalne członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej.  Już niedługo obie produkcję będą dostępne także na stronie Urzędu Miasta a także na stronach serwisu Google video.

 

 

Komentarze (2) | Odsłon: 14433 | Drukuj | Email

 
Podaruj 1% podatku PDF Drukuj Email

 Szanowni państwo. Każdy z nas ma obowiązek rozliczenia się z fikusem . Nie zapominajmy, iż istniej możliwość przekazania 1 % naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Niestety nasze stowarzyszenie nie posiada takiego statusu ale zachęcamy państwa do przekazania 1% dla innych organizacji pozarządowych działających  na naszym terenie. Przekazanie tego symbolicznego datku jest naprawdę proste a opisujemy to dokładnie krok po kroku poniżej.

Nie wypełniamy przekazów pocztowych! Nie robimy przelewów! Nie wpłacamy pieniędzy organizacjom na konta! 1% podatku przekaże organizacjom pożytku publicznego Urząd Skarbowy. Wyjaśniamy, co zrobić, aby 1% naszego podatku trafił do organizacji pożytku publicznego.

 

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 3014 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
Giełda kolekcjonerska w Gryfinie PDF Drukuj Email

Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej  zaprasza wszystkich kolekcjonerów i zbieraczy  w sobotę 29 marca na Giełdę Kolekcjonerską w Gryfinie, która odbywa się przy ul. Nadodrzańskiej 1 (Rybakówka) w godz. 10 00 - 12 00. Jednocześnie informujemy iż w siedzibie TMHZG dostępna jest do zwiedzania wystawa "Penkun - niemieckie miasteczko przedstawia się". Wystawa będzie trwaćdo końca marca 2008 r. Serdecznie zapraszamy w każdy poniedziałek, godz. 1700 - 1800 W innym terminie grupy zorganizowane prosimy o telefoniczne zgłoszenie 0607687380. Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie towarzystwa http://www.tmhzg.republika.pl/

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 2884 | Drukuj | Email

 
Nowości na stronie PDF Drukuj Email

Zapraszam do działu „PISZĄ O TRZCIŃSKU” dodaliśmy tam skany nowych ciekawych artykułów z lokalnych i regionalnych gazeta które opisują historię, zabytki , przyrodę lub kulturę naszej gminy. Jeżeli ktoś z was posiada zeskanowany artykuły proszę o przesłanie ich na adres czesmen@poczta.fm  Ponadto przedstawiamy nowe pozycje książkowe w dziale Biblioteka regionalna. W dziale ciekawości wśród nowości można przeczytać m.in. ilu mieszkańców miało Trzcińsko 300 lat temu . A już niedługo kolejne nowości filmowe. Zapraszamy do czytania naszej strony na bieżąco.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 2830 | Drukuj | Email

 
Oświetlenie kościoła PDF Drukuj Email

Jesienią ubiegłego roku firma telefoniczna i internetowa zamontowały swoje anteny  nadawcze na balkonie wieży kościelnej jednocześnie przestawiając reflektory oświetlające szczyty wieży od strony południowej. Od tej pory wieczorami widok wieży straszył swoim wyglądem mieszkańców miasteczka i turystów. Pomimo natychmiastowych monitów członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej nikt z władz miasta i parafii nie przejął się  przestawionymi reflektorami i zeszpeconym widokiem wieży kościoła.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 5037 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
Film o Trzcińsku-Zdroju PDF Drukuj Email

 Przedstawiamy państwu film promujący Trzcińsko-Zdrój nakręcony na zlecenie władz miasta przez Wytwórnię Telewizyjno-Filmową Alfa ze Szczecina. Film ten jest jednym z 20 odcinków cyklu dokumentalnego pt. „Wędrówki po regionie” , który prezentowała na swojej antenie TVP  Szczecin (TVP Info). Produkcja ta jest poświęcona zabytkom i historii regionu z jego piękną architekturą, interesującymi założeniami urbanistycznymi i obfitością zieleni. Program wzbogacony jest materiałami ikonograficznymi z przeszłości takimi jak stare mapy, sztychy i fotografie archiwalne, które w konfrontacji z aktualnymi widokami pozwalają skutecznie prześledzić historyczny bieg wydarzeń od wczesnego średniowiecza po współczesność.”

Realizatorem i prowadzącym program jest dr Kazimierz Rabski a konsultantem redaktor Teresa Modelska. Autorem zdjęć do filmu jest Tomasz Gontarz i Jerzy Arsoba zaś montaż i postprodukcję wykonał Grzegorz Lickiewicz. W filmie tym wykorzystano materiały historyczne ze zbiorów członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej

 

 

 

Komentarze (1) | Odsłon: 4503 | Drukuj | Email

 
Zapraszamy na wystwę PDF Drukuj Email

Przypominamy wszystkim, że do końca miesiąca marca można w Bibliotece Miejskiej w Trzcińsku oglądać wystawę Kuby Plajzera poświęconą monetą z różnych stron świata , a także medali z serii „Poczet Królów i Książąt Polskich”, będący własnością Pawła Dunowskiego. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

 


 

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 3121 | Drukuj | Email

 
Kościół w Rosnowie podświetlony PDF Drukuj Email

Wieża kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla w Rosnowie decyzją władz miasta a także  zaangażowaniem radnego Krzemińskiego, Rady Parafialnej i mieszkańców Rosnowa została podświetlona. Od kilkunastu dni zabytkową świątynie oświetlają dwa reflektory  a także dodatkowe lampy zamontowane wokół kościoła.

         

Władze miasta zdecydowały o podświetleniu wszystkich wierz kościelnych w całej gminie. Iluminacja sakralnych obiektów ma zakończyć się jeszcze przed świętami Wielkanocy.

 

 

Stowarzyszenie wielokrotnie już od kilku miesięcy zwracało uwagę władzom na źle oświetloną wierze kościoła w Trzcińsku-Zdroju. Podczas montowania anten do odbioru Internetu jedna z lamp została przestawiona i strumień światła skierowany jest w ten sposób iż nie oświetla wieży kościoła a świeci  w niebo. Jak długo ta sytuacja będzie trwać ?

                                                                                                                                                  zdjęcia Jarosław Płotkowski 

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 4971 | Drukuj | Email

 
KGW w Stołecznej w Internecie PDF Drukuj Email

Najbardziej prężne na naszym terenie Koło Gospodyń Wiejskich ze Stołeczna zaistniało w Internecie. Pod adresem http://www.kologospodynwiejskichstoleczna.pl.tl można znaleźć stronę internetową tej organizacji. W prawdzie stronę niewiele osób jeszcze widziało, ale warto zobaczyć czym na co dzień zajmują się te niezwykle sympatyczne panie.

     

Komentarze (2) | Odsłon: 5622 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
Konkurs wiedzy o gminie w SP Stołeczna PDF Drukuj Email

Dziś odbył się Konkurs Wiedzy o gminie Trzcińsko Zdrój w Szkole Podstawowej w Stołecznej, przy okazji konkursu zaprezentowano wystawę twórczości nieżyjącego już mieszkańca Trzcińska Zdroju - Jana Sokólskiego. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem młodzieży szkolnej, nauczycieli oraz zaproszonych gości.

      

Organizatorem konkursu była pani Ewa Rzeszótko a nagrody ufundowało min. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej. Więcej o wynikach konkurs już niedługo.

           

 

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 4629 | Drukuj | Email

 
Nowości na stronie PDF Drukuj Email

W zakładce Nasza Gmina zapraszamy do obejrzenia filmu w postaci pokazu slajdów przygotowanego przez członków stowarzyszenia z okazji uroczystości obchodów 725 lecia Trzcińska-Zdroju. Kolejną nowością są  artykuły o ciekawostkach historyczno- krajobrazowych które można zobaczyć w dziale Ciekawostki.

Nowa zakładka Piszą o nas przedstawia artykuły które ukazały się w ostatnim czasie w mediach i dotyczyły naszej gminy i Towarzystwa. Kolejne nowości na stronie już niebawem. Strona ciągle ulega przeobrażeniom więc prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 3009 | Drukuj | Email

 
Zrób logo dla Biblioteki PDF Drukuj Email

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcińsku-Zdroju ogłasza konkurs pod nazwą „EX LIBRIS BIBLIOTEKI”. Celem konkursu jest upamiętnienie 60. rocznicy powstania Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcińsku-Zdroju poprzez stworzenie graficznego znaku bibliotecznego. Konkurs ma charakter otwarty a uczestnikami konkursu mogą być: uczniowie klas 1-6,  młodzież do 18 lat oraz dorośli. Konkurs trwać będzie od 3. marca do 05. kwietnia 2008 roku a rozstrzygnięcia konkursu i wręczenie nagród nastąpi 09. maja 2008 roku podczas uroczystości 60-lecia Biblioteki. Prace należy dostarczyć lub przesłać w terminie do 5 kwietnia 2008 roku na adres Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcińsku-Zdroju lub pocztą elektroniczną na adres: bibliotekatz@o2.pl z dopiskiem „Konkurs na ex libris”.

 Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w konkursie!

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 5060 | Drukuj | Email

 
Zapraszamy na wystawę PDF Drukuj Email

Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców naszej gminy do obejrzenia wystawy monet pochodzących ze zbiorów Jakuba Plajzera pt” METICAL”,  która od 22 lutego do 22 marca 2008 r będzie dostępna w budynku Biblioteki. Przedstawia ona zbiór ponad 300 monet ze wszystkich kontynentów .

 

 

 

Komentarze (1) | Odsłon: 4698 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
Rocznica wyzwolenia Trzcińska PDF Drukuj Email

2 lutego 2008 roku Trzcińsko-Zdrój obchodziło 63 rocznicę wyzwolenia. To właśnie 2 lutego 1945 roku wojska radzieckie 2 Armii Pancernej gwardyjskiej 1 Frontu Białoruskiego wyzwoliły miasto od niemieckiego okupanta.Tak oto zapamiętał ów dzień jeden z mieszkańców Trzcińska, którym w tym czasie był na przymusowych robotach:"Wojska rosyjskie weszły do miasta około godziny 9, do późnego popołudnia przebywali w miasteczku. Kiedy zaczął zbliżać się wieczór, żołnierze rosyjscy zapakowali się na wozy i wszyscy odjechali w stronę Stołecznej, po prostu opuścili miasto. Gdy się zaczynało ściemniać, słyszymy za oknami warkot silników, patrzymy a drogą ze Strzeszowa wjeżdżają do miasta samochody pancerne, załadowane uzbrojonym wojskiem. „Niemcy przyjechali! Pełno samochodów pełen rynek żołnierzy”. No i Niemieccy żołnierze na rynku wypytywali swoich, czy jak byli Rosjanie, czy ktoś z polskich przymusowych robotników się na nich mścił. 3 lutego, budzimy się wcześnie, trzeba iść do ogrodnictwa, tam konie, kury trzeba im dać jeść, pójdziemy zobaczyć z Heńkiem co się tam dzieje. No i poszliśmy, nie przez miasto, bo w mieście wojsko niemieckie, lecz wzdłuż murów obronnych, ulicą West Promenade (dziś Aleja Wolności). Idziemy, idziemy w koło „żywej duszy”, mijamy budynek kancelarii i wychodzimy z zakrętu na prostą. Z daleka widzimy skrzyżowanie, przy bramie Chojeńskiej, a na skrzyżowaniu czołgi, z daleka nie widzimy jakie to czołgi, czy niemieckie czy ruskie. Idziemy, a co, mamy przecież opaski z literą „P”, podchodzimy bliżej, a to czołgi rosyjskie.” Zdrastwujtie”, ” zdrastwujtie”, witamy się z czołgistami i żołnierzami, pełno czołgów, stoją jeden za drugim, od bramy Myśliborskiej, aż prawie do ogrodnictwa.

                                                            

                                                    rekonstrukcja wyzwolenia Trzcińska - G.Zwoliński

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 4036 | Drukuj | Email

 
O Chełmie w Kurierze PDF Drukuj Email

Jakis czas ukazał się artykuł red. Remigiusza Rzepczaka poświęcony losom rodziny Von Tresckow. Poniżej przedstawiamy go w całości.

„Chełm Dolny koło Trzcińska – Zdroju nie leży przy popularnym szlaku komunikacyjnym. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w odległej o dwadzieścia kilometrów Chojnie. Samochodem jedzie się do wsi wąską, krętą i falującą na wzniesieniach jezdnią. Tą samą, którą 28 stycznia 1945 roku wjechali do niej sowieccy żołnierze. W pałacu właściciela miejscowych dóbr należących do rodu von Tresckow przyjęła ich jego żona i syn. Zastrzelili oboje po tym, jak gospodarze nie chcieli im oddać pamiątkowego zegarka.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 19190 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
Walne zebranie SPTZ PDF Drukuj Email

Zarząd Stowarzyszenia zaprasza swoich członków a także  wszystkich zainteresowanych historią  na Walne Zebranie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej

 w dniu  10 listopada (Sobota) o godz. 17.00 w Trzcińskim Centrum Kultury.

Porządek Zebrania:

1.Otwarcie zebrania

2. Sprawy bieżące:

3. Podjecie uchwał w sprawie:

a) Uchwalenia formularza zgłoszeniowego dla nowych członków

b)  Uchwalenie druku legitymacji członkowskiej SPZT

c)  Przyjęcia nowych członków

d)  Ustanowienia wysokości składek

e)  Przyjęcia planu działania na rok 2007 /08

4. Wolne wnioski i zapytania

5. Zakończenie i ustalenie następnego terminu zebrania.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 14495 | Drukuj | Email

 
Uwaga zmiany na stronach PDF Drukuj Email

Uwaga !!! Uwaga !!!  następuje duża reorganizacja stron o Trzcińsku i jego instytucjach które prowadzę pod patronatem Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej. A mianowicie :

1)      Blog  Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej zostanie przekształcony w normalną  profesjonalna stronę www . Do tej strony zostaną włączone inne blogi , tj : Perła Pomorza (http://tz.blog.onet.pl/ - turystyczna strona o Trzcińsku),  blog Gmina Trzcińsko – opisujący wszystkie miejscowości naszej gminy (http://gminatrzcinsko.blog.onet.pl/)  . Na stronie SPZT zostaną dodane nowe treści w tym min dział o Kołach Gospodyń Wiejskich z terenu gminy.  Od następnego tygodnia strona Stowarzyszenia będzie dostępna pod adresem

WWW.TRZCINSKO.COM

2)      Blog Ochotniczej Straży Pożarnej zostanie przekształcony w normalną profesjonalną stronę WWW . Od następnego tygodnia strona OSP będzie dostępna wyłącznie pod adresem

WWW.OSPTRZCINSKO.COM

3)      Zlikwidowane zostaną: blog – Chełm Górny i Dolny (http://chelm.blog.onet.pl/) , blog Gogolice (http://gogolice.blog.onet.pl/) , blog „Galerie najważniejszych wydarzeń  z życia miasta”  (http://mega-galeria.blog.onet.pl/ oraz  http://galeria.blog.onet.pl/) a także galeria z meczu Orzeł Przyjaciele Zbyszka (http://orzel-pogon.blog.onet.pl/ ) a ich treści zostaną dołączone do strony Stowarzyszenia.

4)      Blog PZW pozostanie w dotychczasowej formie (http://pzw-trzcinsko.blog.onet.pl/)

 

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 5178 | Drukuj | Email

 
red. Rzepczak o Chełmie Dolnym PDF Drukuj Email

W poniedziałkowym wydaniu Kuriera Szczecińskiego ( 13 sierpnia 2007 ) z cyklu "Na Zachodniopomorskim Szlaku czyli…". ukazał  się artykuł redaktora Remigiusza Rzepczaka o historii i walorach turystyczno- historycznych Chełma Dolnego. Należy zaznaczyć iż redaktor Rzepczak tydzień temu opublikował również w Kurierze duży artykuł o Trzcińsku – jego walorach historycznych i inicjatywach naszego stowarzyszenia . W przeszłości pisał o losach rodziny von Treskow. Niedługo ukarzą się kolejne artykuły tego młodego dziennikarza dotyczące kwatery Hitlera w Trzcińsku a także innych ciekawych wydarzeń historyczno turystycznych. Serdecznie polecam jego lekturę .

                                                                                            Kościół z XIII wieku

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 5597 | Drukuj | Email

 
"Pomnik wielu wojen" Tadeusz Kołucki PDF Drukuj Email

W 30 numerze Gazety Chojeńskiej ukazało kolejne opracowanie członka naszego stowarzyszenia Tadeusza Kołuckiego – regionalisty i kolekcjonera dotyczące stojącego obok ratusza pomnika. Poniżej prezentujemy treść tego artykułu .

 "Pomnik wielu wojen"

 W Trzcińsku Zdroju obok ratusza do lat 70. stał pomnik o ciekawej historii. Jak mówi pochodzący z tego miasta kolekcjoner i amator historii Tadeusz Kołucki, pomnik odsłonięto w 1876 roku ku czci ofiar trzech XIX-wiecznych wojen. Jeszcze w czasach niemieckich został przeniesiony sprzed frontu ratusza i umieszczony z boku od strony północnej. - Po II wojnie, w latach 50. pomnik został przerobiony na modłę Polską i była to wielka lokalna uroczystość. Niemieckie tablice zdjęto, napisy próbowano odkuć, lecz nieudolnie. Zostały zakryte płytami z napisem mniej więcej tak brzmiącym: "Za waszą i naszą wolność. Za zwycięstwo z niemieckim najeźdźcą 1939-1945". Z tej uroczystości zachowało się kilka zdjęć. Pomnik został rozebrany ok. roku 1978 lub 1979. Jako członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej chcieliśmy się dowiedzieć, kto i dlaczego go rozebrał i gdzie podziały się jego elementy. Ale w urzędzie nic nie wiedzą! - stwierdził. Tadeusz Kołucki przekazał nam archiwalne ilustracje i relację z uroczystości poświęcenia i odsłonięcia tego pomnika 3 września 1876 roku.

                                                                          widok z 1929 r

Komentarze (1) | Odsłon: 5615 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
Tadeusz Kołucki o trzcińskich cmentarzach PDF Drukuj Email

W numerze 29 Gazety Chojeńskiej ukazał się artykuł Tadeusza Kołuckiego przedstawiający losy trzcińskich cmentarzy. Poniżej przestawiamy artykuł w całości.

 Po naszym artykule "Dziedzictwo niczyje" w "GCh" nr 27 (o pozostałościach kultury żydowskiej na naszym terenie) napisał do nas pochodzący z Trzcińska Zdroju regionalista i kolekcjoner Tadeusz Kołucki. Przedstawił ciekawe wątki dotyczące starych cmentarzy w tej miejscowości. Każdy człowiek swoje doczesne życie musi kiedyś zakończyć, wtedy też zostaje pogrzebany na cmentarzu. Wobec Boga wszyscy ludzie są równi, niezależnie od wyznania, zajmowanego stanowiska, bogactwa, czy też narodowości. Według źródeł pisanych, w dawnych kronikach kościelnych i miejskich, w Trzcińsku istniało kilka miejsc pochówku. Do roku 1800 funkcjonował tzw. cmentarz kościelny, który był położony wokół kościoła Mariackiego, otoczony kamiennym murem i obsadzony drzewami morwy. Także w przeszłości, zgodnie z danymi w księgach parafialnych, przytaczanymi przez Benno Reicha, w 1750 roku zaprzestano pochówków w krypcie pod wieżą kościoła.

Brama cmentarza miejskiego w Trzcińsku Zdroju na dawnej rycinie

Komentarze (1) | Odsłon: 6074 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
O nas w Kurierze PDF Drukuj Email

W poniedziałek 30 lipca 2007 w Kurierze Szczecińskim ukazał się artykuł Remigiusza Rzepczaka na temat Trzcińska –Zdroju i naszego stowarzyszenia. Poniżej przedstawiamy jego wersję.

"Gotycka perła Pomorza"

W czasie letniego urlopu warto wybrać się do Trzcińska – Zdroju. Otaczające je mury obronne, baszty i bramy należą do najlepiej zachowanych fortyfikacji miejskich na Pomorzu Zachodnim. Turyści zwiedzają je szlakiem wiodącym wzdłuż malowniczego Jeziora Miejskiego. W przyszłości turystyczna oferta miasta wzbogaci się o Muzeum Regionalne. O jego powstanie zabiegają miejscowe władze i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej.

 


Komentarze (1) | Odsłon: 15464 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
Co dalej z koleją ? PDF Drukuj Email
25 czerwca 2007 na posiedzeniu Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Spraw Socjalnych podczas dyskusji nad metodami promocji miasta a także nad rozwojem turystyki ,radni zajęli stanowisko w sprawie przyszłości linii kolejowej przebiegającej m.in. przez Trzcińsko-Zdrój. Rozważane były dwa scenariusze:
1. Stworzenie linii kolejowej Berlin - Rów ( i dalej ),gdzie kursowała by turystyczna drezyna. Rozwiązanie te wymaga jednak porozumienia wszystkich sąsiednich gmin, które leżą przy trasie linii kolejowych.
2 . Przejęcie terenów trakcji kolejowej od PKP i stworzenie ścieżki rowerowej.  Po dyskusji większość radnych zdecydowało się za rozwiązaniem nr 1 wskazując Burmistrzowi kierunek, w którym ma formułować stanowisko naszego miasta w konsultacjach z innymi gminami. Poniżej przedstawiamy zdjęcie z okresu kiedy czynne było połączenie kolejowe.
  

 

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 3946 | Drukuj | Email

 
Baszta Prochowa wymaga remontu PDF Drukuj Email
Po dokładniej inwentaryzacji miejskich zabytków okazało się i pilnego remontu wymaga Baszta Prochowa znajdująca się przy Al. Wolności. Dlatego członkowie zarządu Stowarzyszenia zwrócili się do Burmistrza Z. Kitlasa z pismem który publikujemy poniżej.
Do BURMISTRZA MIASTA I GMINY TRZCIŃSKO-ZDRÓJ
Dotyczy: Zabezpieczenia baszty „Prochowej” przy ulicy Aleja Wolności
 W lipcu 2006 roku członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej, przeprowadzili oględziny zabytkowych wież miasta, które wchodzą w skład obwarowań miejskich. Po oględzinach zabytków i wykonaniu dokumentacji fotograficznej stwierdzono, że natychmiastowej renowacji i zabezpieczeniu wymagają dwie baszty: „Prochowa” przy ul. Alei Wolności i „Bociania” przy ulicy Młyńskiej. Dzięki energicznej inicjatywie burmistrza miasta i jego zastępcy w sierpniu 2006 roku rozpoczęto remont baszty „Bocianiej”, która zakończyła się we wrześniu. Natychmiastowej renowacji lub zabezpieczeniu wymaga baszta „Prochowa’’, którą w szybkim tempie niszczy natura. Ostatnia lustracja zabytku ujawniła szereg pęknięć w jego górnej części, przez które do środka dostaje się woda deszczowa zalewając belki stropowe.
 
Szczyt baszty jest zarośnięty krzewami, których korzenie wrastają w spękane szczeliny cegieł i je rozsadzają. Pozostawienie budowli w tym stanie na nadchodzący jesienno-zimowy okres doprowadzi zwieńczenie baszty do nieodwracalnych zniszczeń a nawet do zawalenia się ceglanego hełmu. W związku z zaistniałą sytuacją SPZT zwraca się z apelem do władz miasta o natychmiastowe podjecie działań w celu zabezpieczenia zabytku przed nadchodzącą zimą. Jeżeli nie byłoby możliwości podjęcia podobnych działań jak przy baszcie „Bocianiej”, jest możliwość zabezpieczenia baszty przez założenie folii ochronnej na jej szczyt, która by zabezpieczyła budowlę przed jesienno-zimowymi opadami atmosferycznymi. Prace zabezpieczające mogłaby wykonać miejscowa jednostka OSP w ramach ćwiczeń bojowych. Koszt takiego działania zamyka się tylko w sfinansowaniu zakupu folii ochronnej. Zwracamy się z prośbą o zezwolenie na podjęcie w tym kierunku działań, przez jednostkę OSP oraz członków Stowarzyszenia PZT.
                                                            Z poważaniem: Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 4354 | Drukuj | Email

 
Sadzenie drzewek PDF Drukuj Email
14 maja 2007 roku dzięki inicjatywie Grzegorza Zwolińskiego a także zaangażowaniu pani Reginy Brzezińskiej - p.o. dyrektora TCK, członkowie stowarzyszenia posadzili ok 60 sadzonek świerka tuż za rzeczką Rurzycą w celu poprawy estetyki tego fragmentu Parku Jordanowskiego. Sadzonki zostały przekazane nieodpłatnie przez Nadleśnictwo Myślibórz za serdecznie dziękujemy. Dziękujemy także panu Andrzejowi Grzybowi za pomoc w sadzeniu drzewek.

  

Komentarze (1) | Odsłon: 5326 | Drukuj | Email

 
Cenne kufle do przyszłej kolekcji muzealnej PDF Drukuj Email

Zakupiliśmy do przyszłego muzeum kolejne eksponaty, ty razem są to drewniane i ceramiczne kufle do piwa które zostały znalezione na jednym ze strychów w trzcińskim mieszkaniu. Kufle są niemieckiej produkcji i pochodzą z okresu powojennego.

 

 

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 4579 | Drukuj | Email

 
«« start « poprz. 11 12 13 nast. » koniec »»

Pozycje :: 613 - 656 z 656
Themes and Templates by dezinedepot