4 kwietnia 1853r. W Trzcińsku urodził się Paul Billerbeck późniejszy pastor, który napisał dzieło liczące 4135 stron „Komentarz do Nowego Testamentu z Talmudu i Midrasza". Zmarł we Frankfurcie n/Odrą 23 grudnia 1932r.
Zapraszamy do lektury nowego wydaniagazetki „Wiadomości Trzcińskich” nr 4 (246) z miesiąca maja 2009 redagowanych przez pana Kazimierza Sandulaka. Gazetkę można przeczytać klikając strona nr 1 , strona nr 2,strona nr 3 ,strona nr 4,strona nr 5 , strona nr 6 lub w dziale „Wiadomości Trzcińskie”.
Podczas prac remontowych trzcińskiego ratusza pracownicy wykonujący tam prace porządkowe odnaleźli na strychu kilka starych biletów upoważniający do zabiegów borowinowych w dawnym trzcińskim uzdrowisku. Przypomnijmy, kurort uzdrowiskowy działał do lat 50 tych ubiegłego stulecia.
Bilet ten uprawniał do jednego całkowitego masarzu ciała połączonego z kąpielą borowinową. Był on numerowany i przypisane do konkretnej osoby, zatem nie było możliwości odstąpienia go komuś innemu. Po przybyciu na zabieg należało zwróci go personelowi uzdrowiska. Co ciekawe aby otrzymać ten karnet, trzeba było wcześniej zapisać się na listę oczekujących. Prezentowany bilet został wyprodukowany przez drukarnie w Kemnitz w Eberswalde.
Ludzie w dawnych wiekach zajmowali się handlem wymiennym, a w późniejszym okresie karawany kupców handlem obwoźnym. Mieszkańcy miast i rada miejska zawsze zabiegali o przywileje związane z handlem – jarmarki, które najpierw były nadawane przez panujących władców.
Strzeszowski Związek Jeździecki - możliwa pozostałość po dawnych targach końskich w Trzcińsku
Trwa remontu zabytkowego Ratusza Miejskiego w Trzcińsku-Zdroju który wykonuje Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjno-Budowlanych „GOBUD” Tomasz Kot z Gorzowa Wielkopolskiego. Polegać on będzie na odnowieniu elewacji zabytkowego ratusza, wymianie dachu wraz z konstrukcją drewnianą i więźbą dachową, zamontowanie lukarny oraz wyremontowanie pomieszczenia znajdujące się na drugim piętrze budynku wraz z wymiana części podłogi. Prace remontowe potrwają do końca października 2009 i są możliwe dzięki dotacji otrzymanej od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 200 tysięcy złotych. Po tym zabiegu jeden z najstarszych ratuszy w Polsce znów będzie wyglądał imponująco. Zdjęcia z remontu budynku autorstwa Jacka Kubiaka można zobaczyć kikając TUTAJ
6 maja 2009 roku strona Urzędu Miasta w Trzcińsku-Zdroju www.trzcinsko-zdroj.pl zanotowała milionowe odwiedziny. Administratorowi serwisu serdecznie gratulujemy za wielkie zaangażowanie w tworzeniu miejskiego serwisu. Przypomnijmy, iż pierwsza wersja strony internetowej powstała w czerwcu 2003 roku. 3 lata później witryna naszego miasteczka została gruntownie przebudowana stając się bardzo aktualnym i atrakcyjnym serwisem. Dnia 25 października było zarejestrowane stutysięczne wejście. Kolejne stutysięczne wejście nastąpiło w ciągu niespełna pięciu miesięcy. Oznaczało to średnio w miesiącu ponad 20.000 razy wejść na stronę!. Półmilionowe wejście na stronę miasta zanotowano w dniu 20. grudnia 2007 roku. Średnio w skali roku dawało to niemal 940 wejść dziennie. GRATULUJEMY
Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe naszym sponsorom i pomoc w organizacji spotkania z zaproszonym Bractwem Rycerskim podczas uroczystości Dni Trzcińska-Zdroju 2009
- SKLEP WIELOBRANŻOWY – Dorota Bielecka
- HANDEL ART. SPOŻW. – PRZEMYSŁ. – Ewa Baraniecka
- SKLEP SPOŻYWCZY - Państwo Stanisławscy
- ELVID – Piotr Mickiewicz
- Zakład Stolarski – Roman Kurowski
- Zakład Stolarski – Ryszard Płotkowski
- Zakład Stolarski i Sklep Wielobranżowy – Stanisław Chyjek
- Mała gastronomia "Bar u Zeba" Euzebiusz Wierzbiński
- Nadleśnictwo Mieszkowice
- Trzcińskie Centrum Kultury
- Sklep Spożywczo-Przemysłowy Państwo Lewandowscy (Stołeczna)
- Jan Kozak
- Transport - Robert Mikitów
- GoodLooks - kosmetyki
Warto wybrać odpowiednią firmę dla swoich usług, gdyż te firmy myślą o przyszłości naszego miasta i gminy. Stwarzają możliwości do rozwoju turystyki poprzez takie imprezy. Mamy możliwość ściągnięcia inwestorów oraz turystów do naszego pięknego miasta. Bardzo dziękujemy za okazane nam zaufanie i pomoc w realizacji naszych celów. SPZT
W dniach 1- 4 maja 2009 roku delegacja trzcińskiego stowarzyszenia „Twinning” przebywała w zaprzyjaźnionej holenderskiej gminie- Graft De Rijp , gdzie wspólnie razem świętowano piętnastą rocznicę współpracy obu organizacji. Główny punktem wizyty było spotkaniez Panią Burmistrz Oosterop-van Leussen, po którym wszyscy uczestnicy spotkania zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Od pewnego czasu w światowej sieci Internet funkcjonuje nowa strona internetowa poświęcona naszej gminie. Pod adresem www.trzcinsko-zdroj.info można wejść na strone autorstwa Marka Ruczkowskiego z Gogolic. Założeniem serwisu jest zgromadzenie w jednym miejscu jak najwięcej danych teleadresowych i odnośników do innych trzcińskich stron z najbardziej poszukiwnymi informacjami z życia codziennego miasta.
Obecnie trwa tzw. majówka – czyli świętujemy długi majowy weekend na które składają się 3 święta: 1 maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany świętem pracy, 2 maja- dzień flagi oraz 3 maja kolejna rocznica uchwalenia konstytucji .Specyfikę tych świąt a co za tym idzie, różnego rodzaju uroczystości państwowych z nimi związanych odbywających się w naszej gminie bardzo trafnie oddaje filmik przygotowany kilka lat temu przez Grzegorza Zwolińskiego. Przedstawia on pokaz slajdów z uroczystości miejskich w Trzcińsku-Zdroju zokresu socjalizmu w latach 1947 -1970.
Miło nam poinformować, iż Trzcińsko-Zdrój odwiedziły bociany, które po przylocie z ciepłych krajów usadowiły się na Baszcie Bocianiej oraz na gnieździe w centrum miasta. Polska jest europejską ostoją bociana białego. Co roku przylatuje do nas około 41 tysięcy par ze 160 tysięcy żyjących na świecie. Znaczna część polskiej populacji bociana żeruje w dolinach i rozlewiskach rzek Warmii, Mazur i Podlasia oraz Zachodniej Polski. Znaleźć tam można wsie, w których jest więcej bocianich gniazd niż ludzkich domostw. Najbardziej znaną z nich jest Żywkowo w gminie Górowo Iławieckie, gdzie na 9 gospodarstw przypada 60 gniazd bocianich.
W odpowiedzi na artykuł Pana Kazimierza Sandulaka pt ”Kompromitacja Stowarzyszenia” zamieszczony w „Wiadomościach Trzcińskich” nr 3 (245) z miesiąca marca 2009 r. publikujemy odpowiedz naszego Stowarzyszenia.
Przedstawiamy Państwu jeden z najstarszych dokumentów filmowych który znajduje się w naszych zbiorach. Jest to amatorski film nakręcony przez Grzegorza Zwolińskiego kamerą 8mm „Kwarc” produkcji ZSRRz kolarskiego kryterium ulicznego rozgrywanego w Trzcińsku - Zdroju 6 lipca 1975 roku o puchar naczelnika miasta i gminy Franciszka Zuby. Gwiazdą wyścigu był kolarz Floty Gdynia Czesław Polewiak , który w Trzcińskim kryterium zajął 3 miejsce. Dodajmy iż w następnym roku także odbyło się podobne kryterium wokół Trzcińska, a jego gwiazdą był wicemistrz olimpijski Ryszard Szurkowski.Kolarze biorąc udział w trzcińskich kryteriach gromadzili punkty do klasyfikacji ogólnopolskiej. Dla naszego miasteczka było to duże wydarzenie które zgromadziło wielu kibiców.
Zwracamy się z uprzejmą prośbą do przedsiębiorców Gminy Trzcińsko-Zdrój o pomoc w organizacji spotkania z zaproszonym Bractwem Rycerskim podczas uroczystości Dni Trzcińska-Zdroju w dniach 30-31 maja 2009r. W czasie imprezy odbędą się pokazy walk rycerskich, konkursy dla dzieci, pokazy łucznicze, konkursy strzeleckie, oraz prezentacja strojów i wyposażenia rycerstwa z okresu wczesnego średniowiecza...
Prosimy o wpłaty na konto Stowarzyszenia z dopiskiem
„Rycerstwo w Trzcińsku” Bank Spółdzielczy w Chojnie/o. Trzcińsko-Zdrój
W związku z tym, iż tylko nieliczni mieli okazję wejść na Basztę Bocianią i mieć możliwość zobaczenia tej ciekawej budowli z XV wieku od wewnątrz, prezentujemy państwu film z oczyszczenia tej baszty z dnia 4 kwietnia 2009 roku. Film można zobaczyć klikając na miniaturkę obrazu lub klikając TUTAJ.
Zapraszamy do lektury nowego wydaniagazetki „Wiadomości Trzcińskich” nr 3 (245) z miesiąca marca 2009 redagowanych przez pana Kazimierza Sandulaka. Gazetkę można przeczytać klikając strona nr 1 , strona nr 2,strona nr 3 ,strona nr 4,strona nr 5 , strona nr 6 lub w dziale „Wiadomości Trzcińskie”.W najnowszym numerze warto przeczytać odpowiedź red. K. Sandulaka na nasz list .
Na sesji Rady Miasta w dniu 23 marca 2009 r. radni podjęli decyzję o powróceniu do koncepcji remontu w tym roku młyna wodnego z przeznaczenie na muzeum regionalne. Oznacza to, iż w ciągu kilku następnych dni możliwe będzie złożenie wniosku do Pomeranii o przyznanie dofinansowania na to zadanie. Miejmy nadzieję iż instytucja Unii Europejskiej doceni nasze starania i przyzna nam dotację. W miedzy czasie w Gazecie Chojeńskiej dalej trwa bardzo ciekawa dyskusja na temat powstania muzeum w Chojnie. Niezwykle merytoryczny głos w tej sprawie zajęła była Starosta Gryfińska Pani Ewa De La Tore. Poniżej Publikujemy jej list który oddaje cały sens dlaczego powstanie muzeum jest tak ważne.
Proponujemy dziś państwu sentymentalną wycieczkę w przeszłości. Cofnijmy zatem czas o 15 lat i przenieśmy się za sprawą amatorskiego filmu nakręconego kamera VHS do Trzcińska-Zdroju w rok 1994 – a konkretnie 22 maj. Zobaczymy jak bardzo zmieniło się nasze miasteczko przez ten okres czasu. Na filmie widać kilka już nieistniejących budynków, witryn sklepowych oraz zakładów pracy. Rok 1994 pokazuje nam jeszcze Trzcińsko bez nowych chodników i ulic. Filmpochodzi z kolekcji byłego mieszkańca Trzcińska Pana Piotra Szukalskiego z Hamburga. Czas trwania 23 minuty.
Prezentujemy Państwu kolejny obraz z bardzo ciekawej kolekcji naszego trzcińskiego artysty malarza Marka Stanisławskiego. Pana Marek w swoich dziełach bardzo często ujmuje nasze najpiękniejsze zabytki , dlatego tym milej jest nam je prezentować szerszej widowni. Obraz poniżej przedstawia Bramę Myśliborską. Pragnę nadmienić, iż istnieje możliwość kupienie niektórych obrazów Pana Marka lub zamówienia interesujących nas widoków bezpośrednio u artysty. Więcej informacji można uzyskać na emaila : spzt@wp.pl
Informowaliśmy już państwa o głównej nagrodzie jaką zdobył Pan Marek Stanisławski podczas co rocznego „Przeglądu Plastyki Myśliborskiej – Myślibórz 2009”. Ten duży sukces naszego mieszkańca zauważyły także lokalne media, które na swoich łamach informowały o tym. Gazeta Chojeńska (czytaj TUTAJ), Gazeta Skrzynkowa (czytaj TUTAJ), oraz Myśliborskie Wieści (czytaj TUTAJ)w swoich wydaniach zamieściły artykuły poświecone Markowi Stanisławskiemu, doceniając jednocześnie kunszt artysty malarza. Jest to kolejna reklama naszego miasteczka, za co Panu Markowi serdecznie dziękujemy. Poniżej prezentujemy obraz M. Stanisławskiego który zapewnił mu sukces w tegorocznym konkursie.
Od soboty 7 marca 2009 „Cafe Gościniec” oferuje swoim klientom pyszną pizze z pieca. Do wyboru jest aż 21 różnego rodzaju kombinacji tego pysznego włoskiego dania. Jest to bardzo dobra wiadomość, tym bardziej, że w Trzcińsku brakowało właśnie tego. Kuchnia w lokalu czynna od wtorku do soboty w godzinach od 12.00 do 21.00 , natomiast w niedziela od 16.00 do 21.00. Co ciekawe „Gościniec” oferuje bezpłatny dowóz na terenie Trzcińska, natomiast dowóz do pozostałych miejscowości w naszej gminie uzależniony jest od wartości zamówienie i musi wynosić co najmniej 15 zł. Zamówienie można składać w lokalu a także telefonicznie pod numerem telefonów: 091 414 8 414 / 505 601 925 / 512 244 913 . Pełny spis oferowanych rodzajów pizzy dostępny jest TUTAJ. Ważne odnotowania jest także remont wnętrz tej niezwykle klimatycznej knajpki oraz wprowadzenie zakazu palenia w środku pomieszczeń. Wszystkich serdecznie zapraszamy do „Gościńca”.
Jednym z najpopularniejszych filmików związanych z miasteczkiem Trzcińsko-Zdrój w serwisie Youtube.pl, jest teledysk z ćwiczeń trzcińskiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, autorstwa Grzegorza Zwolińskiego z 18 lipca 1998 roku. Została w nim wykorzystana piosenka "Pożar w Kwaśniewicach" Niebiesko-Czarnych. Obejrzało go już ok. 19 tyś osób co warte jest odnotowania. Dla przypomnienia zobaczymy go jeszcze raz.
Gmina Trzcińsko-Zdrój staje się zdecydowanym liderem w powiecie gryfińskim pod względem ilości stron internetowych. Swoje www posiadają już Miejski Klub Sportowy „ Orzeł” , Ochotnicza Straż Pożarna Trzcińsko-Zdrój, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Parafia rzymskokatolicka, Trzcińskie Centrum Kultury , Urząd Miasta, Koło PZW, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Trzcińskiej , Koło Gospodyń Wiejskich w Stołecznej , Cafe Gościniec , miejscowość Góralice, Trzcińskie Bractwo Przygody turystycznej „Kontiki”. Swoje prywatne strony mają także Jarosław Płotkowski , Zespół The Dukcja, i inni. Tym razem chciałbym polecić Państwu stronę która niedawno ujrzała światło dzienne a mianowicie http://www.dla-dzieci.eu/ Jest to oficjalna strona Stowarzyszenia na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Trzcińsku-Zdroju. Znajdziemy na niej newsy z życia placówki , galerie zdjęć, kontakt oraz statut tej organizacji. Zapewne z czasem znajdziemy tam jeszcze więcej informacji o naszym Domu Dziecka. Nie mniej jednak gratulujemy pomysłu i wykonania. W dzisiejszym globalnym świecie strona internetowa to okno na świat oraz reklama i promocja swoich działań.
Podczas gdy w Trzcińsku-Zdroju nie milkną echa niezrozumiałej decyzji niektórych radnych w sprawie przesunięcia finansowania remontu budynku młyna wodnego i adaptacji go na muzeum regionalne, to w sąsiedniej gminie Chojna toczy się dyskusja czy tam potrzebne jest muzeum. Na łamach Gazety Chojeńskiej w kolejnych 4 jej numerach można poznać zdanie w tej kwestii chojeńskich autorytetów. Wszyscy jednoznacznie opowiadają się za postaniem takiego obiektu wymieniając bardzo dużo argumentów „za”. W ich wypowiedziach widać zrozumienie tematu i troskę o rozwój turystyki. Naszym sąsiadom życzymy realizacji swoich planów oraz roztropności miejskich rajców w podejmowaniu odpowiednich decyzji. Całą prasową dyskusję można przeczytać w internetowym wydaniu Gazety Chojeńskiej klikając TUTAJ.
Zapraszamy do lektury nowego wydaniagazetki „Wiadomości Trzcińskich” nr 2 (244) z miesiąca lutego 2009 redagowanych przez pana Kazimierza Sandulaka. Gazetkę można przeczytać klikającstrona nr 1 , strona nr 2, strona nr 3 , strona nr 4, strona nr 5 , strona nr 6 lub w dziale „Wiadomości Trzcińskie”. W najnowszym numerze znajdziemy min. list naszego Stowarzyszenia o niezrozumiałej decyzji Rady Miejskiej która przesunęła współfinansowanie remontu budynku młyna z przeznaczeniem na Izbę Pamięci na lata 2011 – 2013. Redaktor Sandulak prosił czytelników o wypowiadania się w tej sprawie dlatego apelujemy do Państwa o wyrażanie swoich poglądów dotyczących tematu istnienia Muzeum Regionalnego w Trzcińsku. Czy naszemu miasteczku potrzebna jest Izba Pamięci ? Listy prosimy o wysyłanie na adres : Kazimierz Sandulak , ul. 9-go Maja 24 , 74-510 Trzcińsko-Zdrój. Można także napisać email na adres spzt@wp.pl a my napewno przekarzemy ją do adresata. Jest też możliwość wyrażenia swoich poglądów w komentarzach do tego posta.