Aktualności
Menu główne
Aktualności
Trzcińsko-Zdrój
Miejscowości
Zabytki Trzcińska
Zabytki gminy
Noclegi
Gastronomia
Aktywny wypoczynek
Muzeum regionalne
Jeziora i lasy
Z historii Trzcińska
Zasłużeni dla gminy
Biblioteka regionalna
Rehabilitacja
Piszą o Trzcińsku ...
Bocianie miasto
Galeria
Ludzie z pasją
TV Trzcińsko
Wyślij e-kartkę
Księga gości
Ciekawe strony
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trzcińsko na YOUTUBE.PL
Filmy z Trzcińska na youtube.pl
 
 
WIRTUALNY SPACER
REKLAMA
Wiadomości Trzcinskie
REKLAMA
Bliżej Twoich Spraw - nr 1-9
Licznik odwiedzin
Dziś106
Wczoraj645
W ciągu tygodnia4404
W ciagu miesiąca12557
Wszystkich1142804
Redakcja strony

Twórca i administrator strony

MARCIN CZESYK

 

Autorzy tekstów

współpracownicy

TADEUSZ KOŁUCKI

tadkol@o2.pl

Piotr Szukalski 

 piotr55@hotmail.de

A czas mija....
Strony o gminie

Ochotnicza Straż Pożarna

Miejsko-Gminna

Biblioteka Publiczna

Trzcińskie Centrum Kultury

Urząd Miasta

   

Gimnazjum Góralice


Góralice

PARAFIA Trzcińsko-Zdrój

PRZEDSZKOLE

MKS ORZEŁ

www.mksorzel.com.pl


Trzcińsko-Zdrój 24.pl

 

 

DPS

SP Trzcińsko

Stowarzyszenie na rzecz dzieci

z domu dziecka

Pub Duet

Trzcińsko Info

Sady


Bocianie miasto
Sondy
Czy bramy miejskie i baszty powinny być udostępnione zwiedzającym miasteczko ?
 
PORADNIK KAJAKOWY

Gmina z lotu ptaka

Trzcińsko-Zdrój zimą
Trzcińsko-Zdrój jesienią

Trzcińsko-Zdrój latem

Tu jesteśmy
KALENDARIUM

Z HISTORII MIASTA I GMINY

Marek Stanisławski

Piotr Szukalski - nasz stały współpracownik
  
MOJA KOLEKCJA
O TRZCIŃSKU-ZDROJU

PIOTR SZUKALSKI

piotr55@hotmail.de

REKLAMA


Gościmy
Trzcińsko-Zdrój zaprasza

  

  

ZAPRASZAMY

WAŻNA DATA
4 kwietnia 1853r. W Trzcińsku urodził się Paul Billerbeck późniejszy pastor, który napisał dzieło liczące 4135 stron Komentarz do Nowego Testamentu z Talmudu i Midrasza". Zmarł we Frankfurcie n/Odrą 23 grudnia 1932r.
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

HOT -SPOT Trzcińsko-Zdroj
Miasto partnerskie

Miasto bliźniacze Graft-De Rijp

  Stowarzyszenie Twinning

Polenecomite Graft-De Rijp
Jak dojechać?
  
Aktualności
Dzisiaj jest: Sobota
16 Grudnia 2017
Imieniny obchodzą
Adelajda, Ado, Albina, Alina, Ananiasz,
Bean, Zdzisława

Do końca roku zostało 16 dni.
Zodiak: Strzelec
Sprzątajmy po swoim psie
Logowanie
Basen / Kino w okolicy

 

basen o wym. 25 m

Sauna, jacuzzi

Myślibórz, ul.Piłsudskiego 18,

 tel.  095 747 32 19

1h-9zł/karnet(10h)-70 zł

 

ul. Szczecińska 17

74-100 Gryfino

Bilety:14 zl /12 zł

Tel. 91 416 24 47

www.gdk.com.pl

 

Lider Pojezierza
Współpraca
GEOCACHCING
Moje miasto nocą... PDF Drukuj Email

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 2760 | Drukuj | Email

 
DZIEJE KAMIENICY PRZY UL. KOŚCIUSZKI NR 10 PDF Drukuj Email

Obecny budynek mieszkaniowo – usługowy, położony przy ul. T. Kościuszki nr 10 został zbudowany w pierwszych latach 90. XX wieku, a oddany do użytku w 1999r. W budynku tym znajduje się zakład fryzjerski, solarium oraz sklep z rozmaitościami. Owy budynek został zbudowany w miejscu dawnej kamieniczki z XIX wieku, którą zburzono ze względu na jej zły stan techniczny. 


 Foto. 1) Trzcińsko-Zdrój – ul. T. Kościuszki nr 10

Komentarze (1) | Odsłon: 3337 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
W obietywie aparatu.. foto T.Kołucki PDF Drukuj Email

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 3016 | Drukuj | Email

 
Z archiwum lokalnej prasy... PDF Drukuj Email

Kontynuujemy cykl prezentacji artykułów z regionalnej prasy poświęconych naszemu miasteczku. Tym razem publikujemy przedruk felietonu który ukazał się w „Głosie Szczecińskim” nr. 31 (7276) z dnia 6 lutego 1969 roku pt.”Bezdomna Kultura w Trzcińsku-Zdroju”. Czytając tekst z przed ponad 40 lat mamy nieodparte wrażenie jakby pewne sprawy źle funkcjonowały i dziś.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 3004 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
REPORTAŻ wspomnień 1945 rok PDF Drukuj Email


1). Staw młyński na Rurzycy i remiza strażacka w 1927r.

Wszyscy wiemy, że II wojnę światową wywołali niemieccy przywódcy III Rzeszy z jej naczelnym wodzem Adolfem Hitlerem. Nie brali jednak pod uwagę przegranej wojny i sromotnej klęski! W początkowym okresie wszystko przebiegało po ich myśli, dopóki karta losu nie odwróciła się, kiedy to pierwsze bomby zaczęły spadać bezpośrednio na ich kraj i stolicę Berlin. Przez lata wiele poznaliśmy polskich i radzieckich relacji, ze wspomnień uczestników walk z hitlerowskimi wojskami w 1945 roku nad Odrą i Nysą Łużycką. Tu toczyli krwawe boje nasi dziadkowie, wspomagając żołnierzy Armii Czerwonej, o przełamanie pasa obronnego Odry, w drodze do stolicy III Rzeszy, Berlina. Natomiast przemilczano lub w ogóle nie publikowano wspomnień z drugiej strony, niemieckiej. Po latach, spójrzmy na tamten okres z rozwagą i trzeźwym umysłem, bez propagandy. Szczególnie oczami losów ludności cywilnej, wplątanej przez przywódców państw totalitarnych w wojnę. Wyziera z tego obraz zgrozy i tragizm przeżyć, po obu stronach barykady! Chciałbym tu przytoczyć ciekawy reportaż wspomnień ostatniego niemieckiego komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bad Schönfließ (Trzcińsko-Zdrój). Dla pasjonatów historii Trzcińska, jak również i okolic, ów reportaż może wyjaśnić wiele tajemnic! Reportaż był publikowany w „Heimatzeitung” nr 12/1960 i nr 1/1961 oraz w „Heimatkreis Königsberg/Neumark” 1981r. str.34 – 47. 

Komentarze (1) | Odsłon: 3969 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
Wycieczka do Morynia PDF Drukuj Email

 

We wtorek 18 września 2012 roku wspólnie z Tadeuszem Kołuckim, miłośnikiem historii Powiatu Gryfińskiego, udaliśmy się do najmniejszego miasteczka naszego powiatu – Morynia. Jest to miasteczko, które po wielu modernizacjach i remontach całkowicie zmieniło swoje oblicze. Dziś można zdecydowanie stwierdzić, iż to najpiękniejsza miejscowość naszego rejonu, z infrastrukturą turystyczną, której może każdy zazdrościć. Po remoncie rynku, przyszedł czas na całkowitą zmianę oblicza promenady nad Jeziorem Morzycko. Wszystko zostało staranie przemyślane i zaplanowane, a patrząc na jakość wykonania remontowanych fragmentów można jedynie pozazdrościć. Oby tak było w Trzcińsku! Ścieżka edukacyjno – wypoczynkowa jest zatem obowiązkowym punktem, gdy chcemy zwiedzić miasteczko z rakiem na rynku.

Komentarze (1) | Odsłon: 4111 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
Jesienne Trzcińsko- galeria zdjęc G. Zwoliński 2011 r. PDF Drukuj Email

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 2988 | Drukuj | Email

 
Jesień zawitała do Trzcińska - foto pandora PDF Drukuj Email

Jesień astronomiczna rozpoczyna się 23 września, czyli w momencie równonocy jesiennej i trwa do 22 grudnia, czyli  momentu przesilenia zimowego. Podczas jesieni będziemy mieć coraz krótsze dni i coraz dłuższe noce. Wkrótce także będziemy przestawiać czas na zimowy. Przestawianie czasu ma miejsce w ostatnia niedzielę października, czyli w tym roku przypada na dzień 28 października. Będziemy przestawiać zegarki o godzinę do tyłu. Jesień jest bardzo dobrym czasem na obserwowanie zmian w przyrodzie i jej przygotowań do nadejścia zimy - opadające kolorowe liście i owoce drzew, gromadzenie przez zwierzęta zapasów na zimę, pojawienie się w lesie grzybów i odloty ptaków do ciepłych krajów. Dary jesieni - liście, kasztany, żołędzie czy suszone owoce, można wykorzystywać podczas gier i zabaw, a także zajęć plastycznych.  Jesień to także piękny okres do robienia zdjęć. Już niebawe zaprezentujemy nowe jesienne foty.

Komentarze (1) | Odsłon: 2826 | Drukuj | Email

 
Trzcińsko w obiektywie...foto Tadeusz Kolucki PDF Drukuj Email

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 2676 | Drukuj | Email

 
Poświęcenie urny z prochami z Miednoje -1991 rok PDF Drukuj Email


 

W 1991 roku 10 listopada w przed dzień 73 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Trzcińsku-Zdroju odbyła się wyjątkowa i podniosła uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Na cmentarzu komunalnym w Trzcińsku-Zdroju odsłonięto urnę z ziemią, z grobów w miejscowości Miednoje, w której zamordowano ponad 6 tysięcy polskich policjantów. Dlatego też, nie przypadkowo ta urna została złożona u stóp pomnika poświęconego ku czci żołnierzy poległych podczas wyzwalania naszych ziem. Uroczystość rozpoczęto o godz. 14.00 w wypełnionym po brzegi kościele parafialnym w Trzcińsku-Zdroju, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta za ojczyznę. Następnie mieszkańcy oraz poszczególne delegacje przeszły w pochodzie na cmentarz, gdzie odbyła się część oficjalna. Uroczystość na cmentarzu rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego przez trzcińską orkiestrę dętą.  Następnie głos zabrał ówczesny Burmistrz Trzcińska-Zdroju Czesław Hinz, który w kilku słowach opowiedział o tej jednej z największych tragedii w dziejach Polski: „W Miednoje wiosną 1940 NKWD strzałem w tył głowy zamordowało 6295 policjantów, żandarmów, oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza, żołnierzy Wojska Polskiego, których przywieziono tu z obozu w Charkowie i Ostaszkowie.  Po 50 latach od tej zbrodni, pozwolono Polakom postawić tam brzozowe krzyże i zaczęto ekshumować pierwsze ciała.” Następnie głos zabrał komisarz policji z Komendy Rejonowej z Chojny, który odczytał akt odsłonięcia. Prochy oraz urnę poświęcił ówczesny proboszcz trzcińskiej parafii ks. kanonik Mieczysław Żołędziejewski. Urna została wykonana z mosiądzu, w kształcie pocisku armatniego. W środku została umieszczona ziemia z grobów pomordowanych i oryginał aktu odsłonięcia urny. Prochy policjantów przywiozła z Miednoje do Trzcińska-Zdroju pani Maria Czubko ze Strzeszowa, której ociec, jako starszy sierżant polskiej policji zginał właśnie tam.  Następnie przedstawiciele poszczególnych delegacji oraz mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów. W uroczystości uczestniczyły delegacje: urzędu miasta i gminy, policji, kombatanci oraz mieszkańcy Trzcińska-Zdroju Na amatorskim filmie z tej uroczystości, zapewne wielu z Was pozna swoje twarze, swoich znajomych, a szczególnie tych, których już nie ma między nami. Cały Film (trwający ok. 1godz i 15 min) w powiększeniu można zobaczyć klikając TUTAJ.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 3020 | Drukuj | Email

 
Z archiwum Trzcinska....Ratusz PDF Drukuj Email

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 2798 | Drukuj | Email

 
Moje miasto nocą.... PDF Drukuj Email

Komentarze (1) | Odsłon: 2678 | Drukuj | Email

 
W obiektywie...Wieża Kościoła - foto Tadeusz Kołucki PDF Drukuj Email

Komentarze (1) | Odsłon: 3013 | Drukuj | Email

 
O Trzcińsku w Polskim Radiu Szczecin PDF Drukuj Email

 Na antenie Polskie Radia Szczecina można było posłuchać audycji poświęconej Trzcińsku. W programie z cyklu „Wędrówki po regionie” redaktor Małgorzata Furga rozmawia o naszym miasteczku z Jarosławem Płotkowskim i Piotrem Przytułą. Aby posłuchać audycji trzeba kliknąć w link poniżej.

http://www.radioszczecin.pl/index.php?idp=192&idx=12485

Komentarze (1) | Odsłon: 2861 | Drukuj | Email

 
Kazimierz Sandulak o Trzcińsku-Zdroju PDF Drukuj Email

Komentarze (1) | Odsłon: 2742 | Drukuj | Email

 
Fotogaleria -Brzegiem Jeziora Miejskiego - foto.G.Zwoliński PDF Drukuj Email
Spacer brzegiem Jeziora Miejskiego w Trzcińsku-Zdroju

Komentarze (1) | Odsłon: 2860 | Drukuj | Email

 
W obiektywie.. Jesień czuć już w powietrzu..-foto G.Zwoliński PDF Drukuj Email

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 2783 | Drukuj | Email

 
Z archiwum... Budynek uzdrowiska (obecnie DPS) w pierwszej fazie budowy PDF Drukuj Email

Komentarze (1) | Odsłon: 3018 | Drukuj | Email

 
Komentarze tylko dla osób zalogowanych PDF Drukuj Email

Szanowni internauci. Od dnia dzisiejszego wprowadzamy zmianę w działaniu naszej strony. Z uwagi na zbyt dużą ilość spamu(niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne) oraz aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności naszej strony należy założyć sobie konto. Umożliwi ono m.in.: komentowanie poszczególnych wiadomości oraz kilka inna spraw które już niedługo pojawią się na stronie. Aby założyć sobie konto należy na stronie głównej w tabelce LOGOWANIE kliknąć na napis ZAREJSTRUJ SIĘ . W polu „Imię i nazwisko” oraz „login” proszę wpisać taką samą swoją nazwę użytkownika pod którą będzie się logować (może to być imię i nazwisko lub pseudonim). Następnie w rubryce e-mail proszę podać adres swojej skrzynki pocztowej(adres e-mial musi być prawdziwy, gdyż na niego przyjdą dane do konta)  a w rubryce hasło proszę ustawić swoje prywatne hasło i następnie powtórzyć je poniżej (hasło musi zawierać min. 6 znaków, tylko litery i cyfry ). Gdy wypełnimy wszystkie rubryki proszę kliknąć na ZAREJSTRUJ SIĘ. I to wszystko…. należy tylko poczekać na aktywację konta przez administratora i korzystać z wszystkich funkcjonalności serwisu. Wszystkie wasze dane są chronione i odpowiednio  zabezpieczone.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 2624 | Drukuj | Email

 
Zachód słońca nad Jeziorem Strzeszowskim - foto P.Kujawa PDF Drukuj Email

Komentarze (1) | Odsłon: 2683 | Drukuj | Email

 
Fotorelacja z Gminnych Dożynek - Strzeszów 2012 -foto P. Kujawa PDF Drukuj Email
Dożynki Strzeszów 2012

Komentarze (1) | Odsłon: 3295 | Drukuj | Email

 
Dzieje piekarni w Trzcińsku-Zdroju 1945  1992 PDF Drukuj Email

 

1). Widok piekarni od wschodu 2012r.

 

Chleb – podstawowy produkt spożywczy człowieka! I tu trzeba zadać pytanie, czy zwykły zjadacz chleba zdaje sobie sprawę ile trudu i ilu ludzi potrzeba, żeby taki bochenek chleba kupić w sklepie? W obecnych czasach wielu z nas nie ma poszanowania dla chleba! Na co dzień widzi się kromki, które walają się po ulicy, a w śmietnikach "lądują" niejednokrotnie całe bochny, szczególnie jest to widoczne w dużych miastach. Ludzie już zapomnieli jak chleba brakowało, szczególnie w czasie ostatniej wojny i po jej zakończeniu. Obecnie każdy uważa, że chleb zawsze będzie i go nie zabraknie. Oby ci co tak myślą, nie przeliczyli się w przyszłości! W wielu rodzinach, poszanowanie chleba było i jest od zawsze, jeśli wynieśli to z rodzinnego domu. Upadającą kromkę chleba na podłogę, czy ziemię zawsze całowano! Natomiast okruchy wrzucało się do tzw. szaflika i karmiono nimi domowe ptactwo.  

Komentarze (3) | Odsłon: 3124 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
"Gołębie" nowy obraz Marka Stanisławskiego PDF Drukuj Email

 

Trzciński artysta malarz Marek Stanisławski namalował nowy obraz przedstawiający naturalnej wielkość gołębie siedzące na polu. Wizerunek ptaków  wykonany został  techniką farb olejnych na płótnie  o wymiarach : 90 cmx 70 cm. Obraz został podarowany przez artystę Jerzemu Chybiakowi.

Komentarze (1) | Odsłon: 2762 | Drukuj | Email

 
Gminne Dożynki -Strzeszów 2012 PDF Drukuj Email

 

Uroczyste Dożynki w Gminie Trzcińsko-Zdrój odbyły się w sobotę 8 września 2012r. w miejscowości Strzeszów. Tradycyjne „Święto Plonów” rozpoczęto Mszą Świętą w kościele pod wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo w intencji wszystkich rolników oraz mieszkańców całej Gminy Trzcińsko-Zdrój odprawił były proboszcz trzcińskiej parafii ks. kanonik Janusz Skałecki. Na obchody Święta Plonów przybyli zaproszeni goście z Niemiec, politycy z województwa i przedstawiciele Starostwa Powiatowego Gryfino, a także Burmistrz Trzcińska-Zdrój i jego zastępca oraz radni, sołtysi, przedsiębiorcy, a także mieszkańcy sąsiednich gmin.

Komentarze (1) | Odsłon: 3781 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
Muzyka poważna w Trzcińsku! PDF Drukuj Email

 

Prawdziwą ucztę dla ucha oraz duszy mieli ci mieszkańcy naszej gminy, którzy w sobotni wieczór wybrali się do kościoła parafialnego w Trzcińsku-Zdroju by posłuchać koncertu muzyki dawnej wykonaniu  Chóru Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.  25 osobowy szczeciński chór męski pod dyrekcją Grzegorza Handke podczas godzinnego występu zaśpiewał kilka przepięknych utworów średniowiecza. Pieśni na kilka głosów wykonywali po łacinie, włosku, niemiecku i rosyjsku.

In Nomine Jesu – Jacob Handl, Adoramus te Christe –Giovanni Pierluigi da Palestrina, Sepulto Domino – Grzegorz Gerwazy Gorczycki,  Sanctus – Piotr Jańczak,  Pater Noster – Piotr Jańczak , Błażeni Jaże Izbrał – G. Lwowski, Cheruwimskaja Pieśń – M. Ippolitow – Iwanow, aranż. P. Czesnokow, Sovet prevechnii – Paweł Czesnokow, Stepenna (Na niebo oci puszczaju) – A. Tretiakow ,Ave Maria – Franz Biebl, Trösterin Music – Anton Bruckner .

Na zakończenie występu chór odśpiewał pieśń rycerską w języku polskim, za co otrzymał owację na stojąco.

Komentarze (1) | Odsłon: 3307 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
STRZESZÓW NA KARTACH HISTORII PDF Drukuj Email

  

1). Strzeszów i okolica, fragment mapy z 1919r. (ze zbioru autora)

Strzeszów (Stresow) – wieś położona nad pięknym Jeziorem Strzeszowskim przy drodze prowadzącej do Grzybna i dalej do Bani. Obecnie miejscowość należy do gminy Trzcińsko-Zdrój i ma 217 mieszkańców. Dawniej miejscowość leżała w granicach ówczesnego powiatu gryfińskiego, na Pomorzu. Niegdyś wioskowe pola graniczyły z polami miasta Trzcińsko (Schönfließ), leżącym w powiecie chojeńskim przynależnym do  Nowej Marchii. W XIII wieku wieś należała do zakonu templariuszy z Rurki, następnie w latach 1317 – 1647 przynależna była wraz z innymi miejscowościami do zakonu joannitów w Swobnicy. Strzeszowskim lennikiem zakonu jest wspomniany rycerz Kurt von Elsholtz. Wówczas wioska należała do ziemi Bańsko – Swobnickiej.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 3161 | Drukuj | Email

Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 154 - 204 z 648
Themes and Templates by dezinedepot